Atbildīga biznesa nedēļa 2021

Melnbalts akvareļu tehnikā veidots zīmējums ar grafikas elementiem. Kreisajā pusē ir attēlots saguris vīrietis, kurš sēž pie datora, atbalstījis rokā galvu. Viņam uz muguras ķengursomā ir ielikts mazulis. Pa labi ir teksts Par privātās un darba dzīves līdzsvaru līdz šim ir runāts daudz un plaši. Tomēr universāla līdzsvara recepte tā arī nav atrasta, jo, kā norāda eksperti, šie meklējumi ir nebeidzams ceļš. Turklāt tas nav tikai rozēm un dimantiem kaisīts - ar dažādiem izaicinājumiem nākas sastapties ik uz soļa. To uzskatāmi parādīja globālā pandēmija, kuras ietekmē darbs ienāca mūsu mājās šī vārda vistiešākajā nozīmē, padarot robežu starp privāto un darba dzīvi aizvien abstraktāku, jo mūsdienu tehnoloģijas nodrošina iespēju sasniegt darbiniekus, partnerus, kolēģus 24/7. Ņemot vērā, kā tieši robežas ir jebkuru attiecību, tostarp darba devēju un darba ņēmēju, “veselības” mērs, šogad Atbildīga biznesa nedēļā no 14. līdz 20.jūnijam īpašu vērību pievērsīsim privātās un darba dzīves līdzsvaram, turklāt paraudzīsimies uz šo jautājumu no visai neierasta skatu punkta - caur pasakām.

FAKTI UN SKAITĻI

Lai arī privātās un darba dzīves līdzsvars ir nevis modes lieta, bet gan mūsu laikmeta un demogrāfiskās situācijas izraisīta nepieciešamība, sasniegt to izdodas vien retajam – katrs ceturtais strādājošais Latvijas iedzīvotājs savas privātās un darba dzīves līdzsvaru vērtē neapmierinoši, liecina InCSR un pētījumu kompānijas “Kantar” veiktās aptaujas dati. Kā galvenie šo līdzsvaru ietekmējošie faktori tiek minēta neapmierinātība ar pašreizējo darba vietu (63%) un pārāk augsta darba slodze (56%).

Vislielākās grūtības panākt privātās un darba dzīves līdzsvaru ir sievietēm vecumā no 35 līdz 44 gadiem – kvalificētām strādniecēm un amatniecēm no Rīgas, kurām nav bērnu.

Globālās pandēmijas negatīvo ietekmi uz privātās un darba dzīves līdzsvaru ir izjutuši 38% strādājošo, turklāt bieži šī ietekme ir saistīta darbu. Ne velti katrs piektais nevēlētos atgriezties pie attālināta darba modeļa, liecina RSU Darba drošības un vides veselības institūta dati.

Cilvēka kājas melnbaltās kedās uz skeitborda dēļa. Šim dēlim viena mala ir pacelta augšā, jo braucējs ar vienu kāju ir piespiedis tā otru malu pie zemes.

RUNĀ EKSPERTI

Laimīgi darbinieki – ieguvums darba devējiem

Pandēmijas radīto darba un arī privātās dzīves izmaiņu dēļ daudzi cilvēki jūtas kā iekāpuši vilcienā, kas, nesamazinot tempu, traucas uz priekšu pa nezināmām sliedēm. Taču vislielāko spriedzi izjūt tie, kuriem jārūpējas ne tikai par sevi, bet arī par citiem – bērniem vai pieaugušiem tuviniekiem.

Dace Helmane, Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta vadītāja

Privātās un darba dzīves nošķiršana – tiesības atslēgties

Pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, elastīgā darba laika modeļiem un attālinātā darba iespējām, robeža starp privāto un darba dzīvi kļūst aizvien abstraktāka. Tādējādi viens no pēdējā laika lielākajiem izaicinājumiem korporatīvajā vidē ir darbinieku tiesības “atslēgties” (right to disconnect) no darba darba dienas beigās, brīvdienas un atvaļinājumā. Ko par šo jautājumu saka likums?

Toms Šulmanis, "COBALT" partneris un zvērināts advokāts, darba tiesību eksperts

Privātās un darba dzīves līdzsvars, nevis otrādi

Lai arī dzīvojam ļoti dinamiskā laikmetā, kad laiks šķiet ritam ātrāk nekā jebkad iepriekš, mūsu mērķis nav izdzīvot, bet gan dzīvot kvalitatīvu dzīvi, tāpēc aizvien aktuālākss kļūst jautājums, kā strādāt tā, lai neaizmirstu par sevi - savām vēlmēm un vajadzībām?! Darba devēji, kuri nevēlēsies vai nespēs saviem darbiniekiem piedāvāt atbalstu privātās dzīves un darba līdzsvaram, agrāk vai vēlāk zaudēs konkurences cīņā par talantiem.

Dace Helmane, Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta vadītāja

ATBILDĪGAS IDEJAS

Lai arī ilgu laiku tika uzskatīts, ka iespēja strādāt attālināti ir viens no labas darba vides priekšnosacījumiem, globālā pandēmija parādīja, ka tā gluži nav. Dažādu pētījumu dati liecina, ka darbs #PaliecMājās režīmā daudziem ir veicinājis pārstrādāšanos un izraisījis veselības problēmas. Tāpēc šogad Atbildīgu ideju tirgū, kas ir viens no gaidītākajiem Atbildīga biznesa nedēļas pasākumiem, pievērsīsimies jautājumam par robežu nozīmi attiecībās ar darbu. Dažādu nozaru uzņēmumi šajā pasākumā stāstīs par risinājumiem, kas tiem ir palīdzējuši veicināt darbinieku labsajūtu, stiprināt komandas garu un uzlabot darba efektivitāti sarežģītajos COVID-19 apstākļos.

Ir vērts piedalīties, jo ir pierādīts, ka šādi pieredzes stāsti iedvesmo vērtīgām pārmaiņām, drosmīgiem eksperimentiem un jauniem sasniegumiem!

LATVENERGO pasaka
LATVENERGO pasaka
RĪGAS SATIKSME pasaka
RĪGAS SATIKSME pasaka
TELE2 pasaka
TELE2 pasaka
PAULIG Coffee Latvia pasaka
PAULIG Coffee Latvia pasaka
Valsts nekustamie īpašumi pasaka - I
Valsts nekustamie īpašumi pasaka - I
Eco Baltia VIDE pasaka
Eco Baltia VIDE pasaka
TietoEVRY in Latvia pasaka
TietoEVRY in Latvia pasaka
RĪGAS SILTUMA pasaka
RĪGAS SILTUMA pasaka
CĒSU ALUS pasaka
CĒSU ALUS pasaka
ERGO pasaka
ERGO pasaka
SWEDBANK pasaka
SWEDBANK pasaka
Valsts nekustamie īpašumi pasaka - II
Valsts nekustamie īpašumi pasaka - II
Coca-Cola HBC Latvia pasaka
Coca-Cola HBC Latvia pasaka
RIMI Latvija pasaka
RIMI Latvija pasaka
Finanšu institūcijas ALTUM pasaka
Finanšu institūcijas ALTUM pasaka

Partneri