Ilgtspējas indekss 2023

Ilgtspējīgas un atbildīgas uzņēmējdarbības prakse gadu gaitā ir kļuvusi par nozīmīgu Latvijas korporatīvās kultūra sastāvdaļu. To uzskatāmi parāda arī ilgtspējas indeksa jaunākie rezultāti – izpratne par vides, sociālajiem un pārvaldības aspektiem strauji palielinās, turklāt ne tikai komercsektorā un ne tikai dažādu regulējumu ietekmē. Piemēram, šī novērtējuma dalībnieku vidū jau vairākus gadus ir ne tikai uzņēmumi, bet arī valsts iestādes, kuras arī ir gatavas vērtēt savu sniegumu atbilstoši virknei ilgtspējas kritēriju un izmantot iegūtos datus attīstībai un uzlabojumiem. Starp šā gada ZELTA kategorijas laureātiem ir Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija un Valsts kontrole, savukārt Būvniecības valsts kontroles birojs un Finanšu izlūkošanas dienests ieguva BRONZAS apliecinājumu.

Rezultāti

Ilgtspējas indeksa minimālo slieksni (vismaz 40% kritēriju izpildi) šogad pārvarēja 81 organizācija. To kopējais sniegums ir vidēji 82,2%. Kaut tas ir tikai par 2,7% augstāks nekā pērn, novērtējuma rezultāti liecina, ka virkne tā dalībnieku ir tikai ceļa sākumā uz savu procesu sakārtošanu, tāpēc vēl nespēj demonstrēt sistēmisku un stratēģisku pieeju darba vides, vides, labas pārvaldības un citos būtiskos ilgtspējas aspektos. Tāpat Ilgtspējas indeksa rezultāti ļauj secināt, ka tā dalībnieki aizvien daudz uzmanības velta iekšējo un ārējo procedūru sakārtošanai, tāpēc tiem joprojām trūkst skaidru, izmērāmu mērķu un atklātības par progresu prioritārajos jautājumos.

Turpinot tradīciju, līdztekus tradicionālajiem apliecinājumiem Ilgtspējas indeksa ietvaros tiek piešķirti arī citi Latvijas korporatīvajā vidē augsti novērtēti apbalvojumi. Balvu Ilgtspējas čempions 2023 par straujāko izaugsmi Ilgtspējas indeksā pērnā gada laikā ieguva uzņēmums “Rīgas meži”. Balvu Inovāciju līderis 2023 par nozīmīgu darbu un inovāciju veicināšanā ieguva “SCHWENK Latvija”. Balvu Dzimumu līdztiesīgākais uzņēmums 2023 par dzimumu līdztiesības principu ieviešanu uzņēmuma darbībā īpaši augstā līmenī ieguva “Swedbank”. Savukārt Godīgas tirdzniecības balvu, kas sadarbībā ar Latvijas Ārlietu ministriju tiek pasniegta uzņēmumiem, kuri ārējā tirdzniecībā vai ražošanā ievēro OECD korporatīvās atbildības principus, šogad saņēma mazumtirdzniecības ķēžu “Narvesen” un “Caffeine” pārvaldītājs Latvijā uzņēmums “Reitan Convenience Latvia”.

DIMANTS

Latvijā ir organizācijas, kuras spēj skatīties tālāk par savu tiešo ietekmi un sniegt ieguldījumu nākotnes sabiedrības attīstībā, kā arī spējā mācīties no savām kļūdām un ieklausīties ietekmes pušu viedoklī. Organizācijas, kuras ar mērķtiecīgu darbu spēj ne vien sasniegt ilgtspējas augstākās virsotnes, bet arī iedvesmot tam citus, tā sekmējot gan savas nozares, gan arī valsts ilgtspējīgu attīstību. Tieši šīs organizācijas ir tās, kurām izdodas sasniegt augsto DIMANTA kategoriju.

PLATĪNS

Ikviens Ilgtspējas indeksa dalībnieks cer ieraudzīt sevi PLATĪNA kategorijā. Tomēr ceļš uz to nav vienkāršs. Turklāt tas, ka organizācija šo kategoriju ir sasniegusi, nenozīmē, ka tai izdosies to saglabāt. Tāpēc pozitīvi vērtējams ir fakts, ka ir tādi uzņēmumi, kas, neraugoties uz augstajiem novērtējuma rādītājiem, gadu no gada turpina meklēt aizvien jaunus, oriģinālus risinājumus ilgtspējīgas darbības nodrošināšanai. Šāda stratēģija tiem ir ļāvusi ne vien saglabāt stabilu sniegumu Ilgtspējas indeksā, bet arī attīstīties.

ZELTS

Līdz šim tikai trim uzņēmumiem ir izdevies nokļūt ZELTA kategorijā, piedaloties Ilgtspējas indeksā pirmo reizi. Arī šā gada laureāti ir ilggadēji dalībnieki, kuri vairāku gadu garumā pilnveidojuši gan savus procesus, gan komunikāciju par būtiskākajiem ilgtspējas aspektiem.

SUDRABS

Šogad Ilgtspējas indeksa SUDRABA kategorijā iekļuvusi gan virkne jaunu dalībnieku, gan organizācijas, kas "izaugušas" no BRONZAS kategorijas. Visi šie novērtējuma dalībnieki mērķtiecīgi strādā, lai ieviestu procesus, ar kuriem identificēt un vadīt savus riskus un iespējas ne vien "uz papīra", bet arī praksē.

BRONZA

Ilgtspējas indekss nav sacensība, tāpēc tajā nav pirmās un pēdējās vietas. Tā kategorijas norāda vien uz to, cik tālu savā ceļā uz ilgtspējīgas, atbildīgas uzņēmējdarbības praksi ir konkrētā organizācija. BRONZAS kategorijas ieguvēji ir vēl pašā ceļa sākumā. Tie ir spēruši pirmos nozīmīgos soļus, lai publiski komunicētu savu praksi būtiskākajos jautājumos par ietekmi uz vidi, sabiedrību, darba vidi un tirgu, jo vēlas augt un attīstīties līdz ar laiku. Drosmīgs lēmums, kas, kā rāda pieredze, atmaksājas ar uzviju!

Saistītie notikumi

Kontakti