Ilgtspējas indekss 2022

Ilgtspēja ir organizāciju dzīvesveids, kam ir ļoti nozīmīga ietekme gan uz to izaugsmi, gan sabiedrību, gan arī valstu un pasaules attīstību kopumā. Tāpēc, ņemot vērā, ka labas tradīcijas ir jāturpina un veselīga konkurence veicina progresu, arī šogad atbildīgākajām un drosmīgākajām organizācijām no visas Latvijas bija iespēja piedalīties Ilgtspējas indeksā un pārliecināties, cik veiksmīgi izvēlēts ir to kurss ceļā uz ilgtspējas augstākajām virsotnēm.

Šī novērtējuma rezultāti liecina, ka virkne tā dalībnieku ceļā uz ilgtspēju ir izvēlējušies īsto maršrutu, jo daudziem ilggadējiem dalībniekiem izdevās būtiski uzlabot savu sniegumu. Tāpat pirmo reizi šīs novērtējuma vēsturē tika godināti augstākās jeb DIMANTA kategorijas laureāti. Kritērijus, kas nepieciešami šīs balvas iegūšanai, spēja izpildīt četri uzņēmumi: “Latvenergo”, “RIMI Latvija”, “SEB banka” un “Swedbank”.

Rezultāti

Izpratne par atbildīgu, tālredzīgu uzņēmējdarbību un tās nozīmīgo lomu biznesa vides attīstībā Latvijas korporatīvajā vidē palielinās, un Ilgtspējas indeksa rezultāti tam ir uzskatāms pierādījums – palielinās ne vien dažādu organizāciju interese par dalību šajā novērtējumā, bet arī to dalībnieku skaits, kuriem izdodas pārvarēt Ilgtspējas indeksa minimālo slieksni. Šogad tas izdevās 78 organizācijām – uzņēmumiem, valsts un pašvaldību iestādēm u.c., no kurām katra piektā šajā novērtējumā piedalījās pirmo reizi. Lai gan daudziem ilggadējiem šī novērtējuma dalībniekiem izdevās uzlabot savu sniegumu, kopējais dalībnieku sniegums ir saglabājies iepriekšējā gada līmenī – 79,5%.

Apliecinājumu par atbilstību PLATĪNA kategorijai saņēma 23 dalībnieki, ZELTA kategorijai – 20, SUDRABA kategorijai – 23, bet BRONZAS kategorijai – 8.

Līdzīgi kā citus gadus, Ilgtspējas indeksa ietvaros tika piešķirti arī citi Latvijas korporatīvajā vidē augsti novērtēti apbalvojumi. Balvu Ilgtspējas čempions 2022 par straujāko izaugsmi korporatīvās ilgtspējas un atbildības jomā pērnā gada laikā ieguva uzņēmums “Narvesen Baltija”. Balvu Inovāciju līderis 2022 par nozīmīgu darbu un investīcijām inovāciju veicināšanā ieguva “Sadales Tīkls”. Balvu Dzimumu līdztiesīgākais uzņēmums 2020 par dzimumu līdztiesības principu ieviešanu uzņēmuma darbībā īpaši augstā līmenī ieguva “Valsts nekustamie īpašumi”. Savukārt Godīgas tirdzniecības balvu, kas sadarbībā ar Latvijas Ārlietu ministriju tiek pasniegta uzņēmumiem, kuri ārējā tirdzniecībā vai ražošanā ievēro Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) korporatīvās atbildības principus, šogad saņēma kompānija “Trelleborg Wheels System Liepaja LSEZ”.

DIMANTS

Latvijā ir organizācijas, kuras spēj skatīties tālāk par savu tiešo ietekmi un sniegt ieguldījumu nākotnes sabiedrības attīstībā, kā arī spējā mācīties no savām kļūdām un ieklausīties ietekmes pušu viedoklī. Organizācijas, kuras ar mērķtiecīgu darbu spēj ne vien sasniegt ilgtspējas augstākās virsotnes, bet arī iedvesmot tam citus, tā sekmējot gan savas nozares, gan arī valsts ilgtspējīgu attīstību. Tieši šīs organizācijas ir tās, kurām izdodas sasniegt augsto DIMANTA kategoriju.

PLATĪNS

Ikviens Ilgtspējas indeksa dalībnieks cer ieraudzīt sevi PLATĪNA kategorijā. Tomēr ceļš uz to nav vienkāršs. Turklāt tas, ka organizācija šo kategoriju ir sasniegusi, nenozīmē, ka tai izdosies to saglabāt. Tāpēc pozitīvi vērtējams ir fakts, ka ir tādi uzņēmumi, kas, neraugoties uz augstajiem novērtējuma rādītājiem, gadu no gada turpina meklēt aizvien jaunus, oriģinālus risinājumus ilgtspējīgas darbības nodrošināšanai. Šāda stratēģija tiem ir ļāvusi ne vien saglabāt stabilu sniegumu Ilgtspējas indeksā, bet arī attīstīties.

ZELTS

Līdz šim tikai diviem uzņēmumiem ir izdevies nokļūt ZELTA kategorijā, piedaloties Ilgtspējas indeksā pirmo reizi. Arī šā gada laureāti ir ilggadēji dalībnieki, kuri vairāku gadu garumā pilnveidojuši gan savus procesus, gan komunikāciju par būtiskākajiem ilgtspējas aspektiem.

SUDRABS

Šogad Ilgtspējas indeksa SUDRABA kategorijā iekļuvusi gan virkne jaunu dalībnieku, gan organizācijas, kas "izaugušas" no BRONZAS kategorijas. Visi šie novērtējuma dalībnieki mērķtiecīgi strādā, lai ieviestu procesus, ar kuriem identificēt un vadīt savus riskus un iespējas ne vien "uz papīra", bet arī praksē.

BRONZA

Ilgtspējas indekss nav sacensība, tāpēc tajā nav pirmās un pēdējās vietas. Tā kategorijas norāda vien uz to, cik tālu savā ceļā uz ilgtspējīgas, atbildīgas uzņēmējdarbības praksi ir konkrētā organizācija. BRONZAS kategorijas ieguvēji ir vēl pašā ceļa sākumā. Tie ir spēruši pirmos nozīmīgos soļus, lai publiski komunicētu savu praksi būtiskākajos jautājumos par ietekmi uz vidi, sabiedrību, darba vidi un tirgu, jo vēlas augt un attīstīties līdz ar laiku. Drosmīgs lēmums, kas, kā rāda pieredze, atmaksājas ar uzviju!

Saistītie notikumi

17 jūnijs, 2022

ILGTSPĒJAS INDEKSS 2022: apbalvošanas ceremonija

  • Atbildīga biznesa nedēļa 2022
16 jūnijs, 2022

BIZNESS TIEKAS AR VALSTI 2022

  • Atbildīga biznesa nedēļa 2022
14 jūnijs, 2022

ATBILDĪGU IDEJU TIRGUS 2022

  • Atbildīga biznesa nedēļa 2022

Kontakti