Krīze kā iespēju laiks biznesam

Lai gan šobrīd korporatīvajā vidē un sabiedrībā kopumā prevalē bailes un neziņa, mums ir jātrenē apzinātība, jāplāno un jāmeklē veidi, kā pārvērst krīzi iespējās. Kā pareizi tikt galā ar krīzes radīto ietekmi, kad nākas samazināt izdevumus un risinājumi bieži vien jāmeklē bez dažādu ārēju ekspertu un konsultantu atbalsta?

Dace Helmane, Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta vadītāja

Papīrgrozs, ap kuru izmētāts papīrs

Iespējams, tieši šis ir īstais brīdis īstenot pārmaiņas un pat mainīt savu biznesa modeli. Šajā procesā atbildības un ilgtspējas principi ir must have! Tā ir atslēga uz efektivitāti, labām klientu attiecībām, bet īpaši – darbiniekiem. Jo krīzes nav mūžīgas. Arī šī kaut kad beigsies. Kam šobrīd pievērst uzmanību, lai pēc tās nav kauns skatīties acīs darbiniekiem, sadarbības partneriem un sev?

Primāri darbiniekiem. Jo jebkura uzņēmuma ilgtspēja sākas tieši ar viņiem!

Jāpiebilst, ka attiecību veidošana un uzturēšana gan ikdienā, gan ārkārtas situācijās nav kosmosa zinātne. Tomēr, ja runājam par pēdējo, aicinu darba devējus aizdomāties par četrām būtiskām lietām.

#1 Vēss prāts

Būt vadītājam nav viegli. Īpaši krīzes situācijās, kad nedrīkst rīkoties pārsteidzīgi un nevar arī vilcināties ar lēmumu pieņemšanu. Tāpēc svarīgi ir saglabāt vēsu prātu un izskatīt visas iespējas, kas palīdzētu mazināt negatīvo ekonomisko un sociālo ietekmi uz jūsu uzņēmuma, organizācijas darbību.

Mēs visi noteikti vēl atceramies ekonomisko krīzi, kas pārņēma pasauli pirms 10 gadiem. Toreiz virkne uzņēmumu un iestāžu pārgāja uz 4 dienu darba nedēļu, lai saglabātu darbavietas. Gadījumos, kad šāds risinājums problēmu neatrisina, ir vērts izskatīt iespēju “izīrēt” darbiniekus tiem uzņēmumiem, kuri arī šobrīd piedzīvo darbaspēka trūkumu.

#2 Darbinieku iesaiste

Pieredze liecina, ka šķietamās bezizejas situācijās dzimst spožākās biznesa idejas. Tāpēc šis ir īstais brīdis, lai vairāk iesaistītu darbiniekus uzņēmuma procesos un kopīgi meklētu risinājumus, kā ne vien noturēties “virs ūdens”, bet arī turpināt biznesa izaugsmi.

Virkne uzņēmumu arī līdz šim izmantoja dažādus rīkus, lai noskaidrotu darbinieku viedokli, priekšlikumus, piemēram, attiecībā uz efektivitātes paaugstināšanu. Taču šobrīd tas ir īpaši svarīgi. Šādi jūs apliecināsiet, ka viņu viedoklis patiešām ir svarīgs!

#3 Atklāta komunikācija

Informatīvajā telpā ir pieejama ļoti plaša informācija par aktuālo situāciju Latvijā un pasaulē kopumā. Domājams, nevienam nav noslēpums, ka šobrīd situācija ir ļoti nopietna, turklāt globālās pandēmijas sekas ļoti jūtamas ir arī korporatīvajā sektorā. Nav jēga to slēpt no darbiniekiem! Skaidra informācija par uzņēmuma, organizācijas aktuālo finanšu situāciju un plāniem tās risināšanai būs vērtīgāka nekā tukšas frāzes par to, ka “darbinieki ir mūsu vērtība”, “darbinieki vienmēr pirmajā vietā” u.tml.

Pat tad, ja esat spiesti veikt radikālus pasākumus, piemēram, darbinieku skaita samazināšanu, apspriedieties ar viņiem, arodbiedrību, izskaidrojiet šo lēmumu un tā ietekmi uz katru darbinieku atsevišķi un uzņēmumu, organizāciju kopumā.

#4 Personīgais piemērs

Ja šobrīd esat spiesti pieņemt nepopulārus lēmumus, piemēram, samazināt darbinieku algas, pārtraukt darba attiecības vai pārtraukt kādu papildu labumu piešķiršanu, piemērojiet līdzīgus pasākumus arī attiecībā uz sevi, uzņēmuma vadību. Piemēram, virkne aviosabiedrību vadītāju ir paziņojuši, ka samazina savu atalgojumu vai vispār atsakās no algas, kamēr nozare piedzīvo krīzi.

Pēdējās pāris nedēļas mums visiem ir bijušas ļoti izaicinošas. Taču jau šobrīd ir skaidrs, ka mums visiem priekšā vēl ir ilgs pārmaiņu un pielāgošanās laiks. Tāpēc ir svarīgi atcerēties, ka evolūcijā un konkurences cīņā izdzīvo tie, kuri spēj visātrāk pielāgoties!

Publicēšanas datums

26.03.2020

Tēma

Darba vide Stratēģiskā plānošana

Tapis sadarbībā ar