Kā uzturēt pozitīvu noskaņojumu komandā ārkārtas situācijā?

Šobrīd, kad publiskajā telpā tiek runāts gandrīz tikai par globālo pandēmiju, saglabāt možu garu un neieslīgt depresijā kļūst aizvien grūtāk. Tāpēc darba devēji izmanto dažādus risinājumus, lai uzturētu pozitīvu noskaņojumu savās komandās – sākot ar digitālām kafijas pauzēm, rīta rosmēm tiešsaistē un beidzot ar spēļu vakariem tiešsaistē.

Priecīga rotaļlieta - robots

#1 Kafijas pauzes ar pievienoto vērtību

Kafijas pauzes ir neatņemama daba ikdienas sastāvdaļa. Un tas nav tikai tāpēc, ka kafija ir gards padzēriens, kas sniedz baudu, mazina stresu, uzlabo koncentrēšanās spējas un paaugstina enerģijas līmeni organismā. Šīs pauzes arī veicina darbinieku socializēšanos. Tāpēc ir vadītāji, kuri šobrīd organizē savām komandām kafijas pauzes tiešsaistē.

To ilgumu un biežumu nosaka katrs vadītājs pats pēc saviem ieskatiem. Taču ir kāds nerakstīts likums, ko ievēro visi bez izņēmuma – darba jautājumi digitālajās kafijas pauzēs ir tabu. Tās ir veltītas neformālām sarunām, kurās darbinieki ne vien stāsta par sevi, savu ikdienu, bet arī izaicina un iedvesmo viens otru.

Digitālās kafijas pauzes praktizē “ERGO”, “Swedbank” u.c.

#2 Korporatīvā “viļņa” efekts

Meklējot efektīvākos risinājumus, kā uzmundrināt komandu laikā, kad jāstrādā attālināti, apdrošināšanas kompānija “ERGO” ir izveidojusi īpašu radio staciju. Kaut šobrīd tā darbojas tikai vienu dienu nedēļā, visas dienas garumā šajā radiostacijā tiek atskaņotas darbinieku iemīļotākās dziesmas, intervijas ar kolēģiem, sveicieni, apsveikumi un uzmundrinājuma vārdi kolēģiem u.tml. Tāpat darbiniekiem ir iespēja piedalīties dažādās spēlēs un viktorīnās.

Jāpiebilst, ka “ERGO” radio stacija ļoti īsā laikā ir ieguvusi ievērojamu popularitāti uzņēmuma darbinieku vidū – tās klausītāju skaits pieaug ģeometriskā progresijā!

#3 Vērtīgas ērtības

Pastāv uzskats, ka, lai varētu pilnvērtīgi strādāt, attālināti, darbiniekiem nepieciešams tikai dators un interneta pieslēgums. Tomēr nozīmīga loma ir arī darba apstākļiem, jo tie būtiski ietekmē viņu labsajūtu, kas ir viens n galvenajiem produktivitātes dzinējspēkiem.

Piemēram, strādāšana pie datora, sēžot viesistabas mīkstajā dīvānā vai uz grīdas pie kafijas galdiņa, nav nedz ērta, nedz veselīga, nedz arī efektīva. Īpaši ilgtermiņā. Tāpēc ir darba devēji (piemēram, “Draugiem Group”, “Latvenergo” un “4Finance”), kuri, domājot par darbinieku ērtībām, nodrošina viņiem iespēju strādāt no mājām, izmantojot ne vien darba datoru, bet arī ērto galdu, ergonomisko datorkrēslu un tādus šķietami nenozīmīgus “sīkumus” kā austiņas, datorpele u.c., kam ir ļoti liela nozīme produktivitātes veicināšanā.

#4 Citāda sportošana

Lai mudinātu darbiniekus ikdienā vairāk kustēties un vienlaikus uzturētu pozitīvu komandas garu, atsevišķi uzņēmumi organizē savām komandām dažādas fiziskās aktivitātes tiešsaistē – kopīgas rīta rosmes, dažādus sportiskus izaicinājumus u.tml.

Piemēram, “Conexus” nodrošina darbiniekiem iespēju vingrot tiešsaistē profesionāla fizioterapeita vadībā. “Wunder Latvia” komanda aktīvi sporto, kopīgi krājot kilometrus, kas pēcāk tiek pārvērsti naudas izteiksmē un ziedoti labdarībai. Savukārt “Eco Baltia grupa” darbinieki izaicina gan viens otru, gan tuviniekus uz aizvien jauniem sportiskiem sasniegumiem.

#5 Meditāciju spēks

Nav noslēpums, ka krīzes situācijās spriedze komandā pieaug. Lai to mazinātu, “Swedbank” īsteno virkni aktivitāšu. Piemēram, darbiniekiem tiek nodrošinātas daudzpusīgās “LinkedIn Learning” platformā pieejamās mācību programmas, tostarp – tiešsaistes meditācijas.

Atsevišķām uzņēmuma darbinieku grupām, piemēram, Konsultāciju centra kolēģiem, tiek piedāvātas arī individuālas meditācijas bankas sadarbības partneru vadībā. Tajās darbinieki mācās ne vien “izelpot” stresu, bet arī saņem profesionālus padomus, kā restartēties darbam pēc saspringtas darba dienas.

Ņemot vērā darbinieku interesi par šīm nodarbībām, šobrīd sporta klubs, ar ko sadarbojas “Swedbank”, strādā pie tā, lai iefilmētu meditācijām un citām sportiskām aktivitātēm nepieciešamos materiālus un šos vērtīgos padomus varētu saņemt arī citas komandas reģionos.

#6 Kolektīvas pozitīvisma “medības”

Uzturēt pozitīvu noskaņojumu komandā krīzes situācijās nav viegli. Taču, fokusējoties uz darbinieku iesaistes aktivitātēm un cenšoties saskatīt ko pozitīvu arī negatīvajā, komandu var uzmundrināt tā, ka tā kļūst vienotāka nekā jebkad iepriekš, ko apliecina arī “DHL Latvia” pieredze.

Neraugoties uz sarežģītajiem apstākļiem, šajā uzņēmumā darbi rit pilnā sparā – dažāda lieluma un svarīguma pakas un paciņas tiek šķirotas un piegādātas adresātiem visā Latvijā un pasaulē. Lai uzturētu ikdienas komunikāciju un vienlaikus ilustrētu to, kā krīze ir ietekmējusi “DHL Latvia” darbu, uzņēmumā tika rīkots konkurss. Tā ietvaros vadītāji sagatavoja oriģinālus aprakstus par savu komandu darba ikdienu ārkārtas apstākļos, bet darbiniekiem bija jāmin, kurš vadītājs ir konkrētā apraksta autors.

Savukārt, lai īpaši uzmundrinātu kolēģus, kuri šobrīd cīnās “frontes” pirmajās līnijās, “DHL Latvia” darbinieki, kuri strādā no mājām, sagatavoja viņiem īpašu video sveicienu. Termināla darbinieki, gaisa kravu aģenti un kurjeri nepalika parādā – kolēģiem tika nosūtīts aizkustinošs “Paldies!” jau tās pašas dienas vakarā (arī video formātā).

#7 Jaunas socializēšanās robežas

Paaugstinātas spriedzes apstākļos ar standarta ziņām un regulārajām sapulcēm vien kvalitatīvu iekšējo komunikāciju, darbinieku iesaisti nodrošināt nav iespējams. Tāpēc organizācijas attīsta jaunas iniciatīvas, kam var būt augsta pievienotā vērtība ilgtermiņā. 

Rīgas Dzemdību nama komandu veido 412 darbinieki. Ņemot vērā, ka viņi strādā maiņās, ir kolēģi, kuri klātienē nesatiekas pat mēnešiem ilgi. Tāpēc šeit ļoti lielā cieņā ir intraneta platforma “Dzintra”, kas ir gluži kā virtuāla kolēģe, kura allaž zina visu par visiem, jo tajā līdztekus oficiāliem vadības paziņojumiem un nozares aktualitātēm tiek publicētas arī pacientu atsauksmes, apsveikumi svētkos u.tml.

Sociālās distancēšanās apstākļos personāls ikdienā satiekas vēl retāk, turklāt komanda strādā paaugstinātas spriedzes apstākļos, tādēļ intranetā izveidota īpaša sadaļa “Bez distances”, kuras mērķis ir veicināt darbinieku socializēšanos un uzlabot viņu emocionālo pašsajūtu. Piemēram, Zaļajā ceturtdienā, kurā citus gadus personāls allaž pulcējās kopā, lai ieskandinātu Lieldienas, kopā sanākšanu aizvietoja aizraujoša Rīgas Dzemdību nama galvenās ārstes, profesores Daces Rezebergas, video lekcija par olām un Lieldienu tradīcijām. Savukārt ikdienā šajā sadaļā pieejams psihologa sagatavots lekciju cikls ar praktiskiem padomiem, kā cīnīties ar dusmām, mazināt spriedzi, novērst izdegšanas riskus u.tml.

Ņemot vērā darbinieku atsaucību, iedvesmojošās tiešsaistes lekcijas plānots organizēt arī turpmāk, piesaistot dažādu jomu speciālistus.

Publicēšanas datums

17.04.2020

Tēma

Darba vide Labsajūta

Tapis sadarbībā ar