Kā izprast pusaudzi? Praktiski padomi vecākiem un ne tikai

Kā izprast bērnu emocionālo veselību? Kā sekmēt viņu socializēšanos ikdienā, bet īpaši – attālināto mācību laikā? Klīniskās psiholoģes un psihoanalītiskās terapeites Vinetas Keseles viedoklis.

Klīniskās psiholoģes un psihoanalītiskās terapeites Vinetas Keseles foto ar citātu: "Pusaudža vecums nav vienkāršs cilvēka dzīves posms. Taču globālā pandēmija to sarežģī vēl vairāk. Šobrīd ir ļoti svarīgi radīt bērnam sajūtu, ka viņš nav vientuļš!"

Šobrīd  pasaule piedzīvo straujas pārmaiņas, kas skar gan mūs, pieaugušos, gan arī mūsu bērnus. Nav noslēpums, ka raizes un trauksme apgrūtina mūsu ikdienas dzīvi pat mierīgos apstākļos. Taču šobrīd, pārņemot mūs savā varā, tās var kļūt visaptverošas.

Pusaudža vecums jau tā nav vienkāršs cilvēka dzīves posms. Taču globālā pandēmija to sarežģī vēl vairāk. Piemēram, attālināto mācību, atcelto sabiedrisko pasākumu un citu ierobežojumu dēļ pusaudži šobrīd ir spiesti atteikties no viņiem ļoti nozīmīgiem dzīves notikumiem, ieskaitot mācību iestāžu apmeklēšanu un klātienes socializēšanos ar vienaudžiem.

Ierastā dzīves ritma izmaiņas daudziem pusaudžiem paaugstina trauksmes līmeni, rada sociālās izolētības sajūtu un vilšanos. Tāpēc ir ļoti svarīgi radīt jauniešiem sajūtu, ka viņi nav vientuļi.

Tikpat būtiski arī vecākiem ir zināt, kā šajos sarežģītajos apstākļos labāk runāt ar pusaudžiem, rosināt viņus patstāvīgi parūpēties par sevi un par savu psihisko veselību.    

Pirmkārt un galvenokārt, palīdziet savam pusaudzim apzināt viņa raizes, trauksmi, satraukumu. Un saprotiet, ka tā šī trauksme ir dabiska reakcija uz esošo situāciju!

Otrkārt, centieties novērst pusaudža uzmanību no trauksmes avota. Piemēram, noskatieties kopā viņa mīļāko filmu, uzspēlējiet viņa iecienītāko galda spēli u.tml.

Treškārt, motivējiet viņu meklēt komunikācijai ar draugiem jaunus, radošus saziņas veidus, jo pasaule negriežas tikai ap sociālajiem tīkliem.

Ceturtkārt, motivējiet viņu vairāk fokusēt uzmanību uz sevi, savu attīstību. Piemēram, pamudiniet viņus apgūt kaut ko jaunu – iemācīties jaunu svešvalodu, spēlēt kādu mūzikas instrumentu u.tml.

Visbeidzot, piektkārt, saglabāt laipnu attieksmi vienam pret otru!

_____
Plašāk ar V.Keseles viedokli šajā jautājumā var iepazīties konferences “Emocionālā veselība darbā un mājās”, kas norisinājās 2020.gada 12.decembrī, video ierakstā.

Publicēšanas datums

11.12.2020

Tēma

Labsajūta

Saistītais pasākums

KONFERENCE LABSAJŪTAI: Emocionālā veselība darbā un mājās

Tapis sadarbībā ar