Dzīve svešās kurpēs. Kā būt saskaņā ar savu patieso “es”?

Mēdz sacīt – lai saprastu, kā jūtas cits cilvēks, ir jāiekāpj viņa kurpēs. LGBT aktīvistam, “LGBT House Riga” pārstāvim un LGBT un viņu draugu apvienības “Mozaīka” valdes loceklim Timam dzīve svešās kurpēs ir ikdiena. Viņa patieso identitāti nepieņem daudzi. Pat ģimene. Taču Timam tā ir dzīve. Citāda. Jo neierakstās klasiski pieņemtajos “being normal” rāmjos.

“Lai gan diskriminācija uz dzimuma pamata Latvijā ir aizliegta ar likumu, tā eksistē joprojām. Piemēram, es dažādus komentārus par savu seksuālo piederību dzirdu regulāri. Un tie reti ir pozitīvi. Ir cilvēki, kuri uzskata, ka būt par transpersonu ir psihiska slimība – kaut kas man ir sagājis smadzenēs uz “īso”, tāpēc es esmu tāds, kāds esmu. Ir tādi, kuri domā, ka kļūšana par vīrieti ir veids, kā cenšos pievērst sev uzmanību. Un ir arī tādi, kuri ir pārliecināti, ka bērnībā esmu piedzīvojis kādu traumu, kas man ir tik ļoti ietekmējusi, ka tagad uzskatu sevi par vīrieti. Esmu to dzirdējis arī no savas ģimenes. Laikam ne velti mēdz sacīt, ka latvieša mīļākais ēdiens ir otrs latvietis,” atklāj Tims, piebilstot, ka daudzi viņa draugi dēļ savas seksuālās piederības ir piedzīvojuši daudz nepatīkamākas situācijas – sākot ar dažādām “interesantām” ārstu diagnozēm (šizofrēnija u.c., jo cilvēks var būt tikai sieviete vai vīrietis, nevis transpersona), un beidzot ar liegumu saņemt kādu pakalpojumu, fizisku ietekmēšanu.

Tomēr jāsaka, ka Tima dzīve tikai tāpēc vien nav mazāk aizraujoša. Jo viņš prot to baudīt, neraugoties uz aizspriedumiem, ar ko sastopas ik uz soļa.

“Es kopumā esmu optimists. Vienlaikus esmu arī reālists, jo ceru uz pārmaiņām. Tiesa, neceru, ka tās notiks ļoti ātri – ka situācija nedēļas, mēneša vai pat gada laikā izmainīsies par 180 grādiem. Tas notiks, bet lēnām. Mainoties paaudzēm. Mainoties politiskajai situācijai,” tā Tims.

Šis stāsts nav tikai par absurdiem stereotipiem un ar tiem saistītiem izaicinājumiem, kas neļauj atslābt ne mirkli un liek “ēst” drosmi lielām karotēm. Šis stāsts ir arī par sevis apzināšanās un pieņemšanas mākslu, kas paver jaunus, vēl neredzētus apvāršņus.

Plašāk – zemāk pievienotajā Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta vadītājas Daces Helmanes podkāsta “Cilvēks kā cilvēks” epizodes “Dzīve svešās kurpēs. Kā būt saskaņā ar savu patieso “es”?” ierakstā.

Publicēšanas datums

20.12.2020

Tēma

Dažādības vadība

Tapis sadarbībā ar