62% strādājošo Latvijas iedzīvotāju ir grūtības novilkt robežas starp privāto un darba dzīvi

Lai arī privātās un darba dzīves līdzsvars ir mūsu laikmeta un demogrāfiskās situācijas izraisīta nepieciešamība, nevis modes lieta, Latvijā pēdējā gada laikā to ir izdevies sasniegt vien 28% strādājošo. Vairāk nekā puse jeb 62% darba ņēmēju atzīst, ka viņiem ir bijušas grūtības novilkt starp privāto un darba dzīvi, turklāt katram trešajam tādas ir regulāri, liecina pētījumu kompānijas “Kantar” veiktās aptaujas dati*.

Dažādu pētījumu dati liecina, ka Latvijas iedzīvotājiem ir raksturīgi strādāt daudz. Pat pārāk daudz. Ne velti strādājošie atzīst, ka vislielākās grūtības novilkt robežas starp privāto un daba dzīvi viņiem rada pārmērīga darba slodze (35%), kā arī kolēģu un sadarbības partneru zvani, īsziņas, kā arī e-pasti ārpus darba laika (31%).

Uz ceļa uzzīmēta dzeltena joslas sadalošā līnija. Cilvēks ir nostājies tā, ka viena viņa kāja ir līnijas labajā pusē, otra - kreisajā.

Rezumējums? Vienlīdz liela atbildība par šo robežu stabilitāti ir jāuzņemas gan darba ņēmējiem, gan arī darba devējiem, jo “grēko” abas puses. Kas ir būtiski – dažādi risinājumi darbinieku privātās un darba dzīves līdzsvara veicināšanai parasti nemaksā dārgi, taču atmaksājas ar uzviju. Kā nekā, šī līdzsvara kvalitāte nopietni ietekmē darbinieku fizisko un garīgo veselību, bet līdz ar to arī viņu darba spējas. Proti, ilgtermiņā pārmērīgs darbs un nenormēts darba laiks noved pie izdegšanas, kā arī darba ražīguma krišanās, jo cilvēks nevar būt vienlīdz produktīvs visu laiku.

Kā norāda Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta vadītāja Dace Helmane: “Mēs strādājam daudz un smagi. Taču mums vajadzētu iemācīties to darīt gudri, jo tikai tā kļūsim veselāki, efektīvāki un produktīvāki.”

Plašāk – LR1 sižetā un ziņu raidījuma “900 sekundes” sižetā.

.

* Aptauja veikta 2021.gada septembrī, ar interneta starpniecību aptaujājot 700 strādājošos iedzīvotājus no visas Latvijas vecumā no 18 līdz 65 gadiem.

Publicēšanas datums

05.11.2021

Tēma

Darba vide Labsajūta

Tapis sadarbībā ar