Prezentēs aptauju par iedzīvotāju informētību par plānotās depozīta sistēmas darbību

2019. gada 15. maijs

Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūts (InCSR) aicina mediju pārstāvjus apmeklēt aptaujas prezentāciju par iedzīvotāju informētību par dzērienu iepakojumu depozīta sistēmu.  Prese konference norisināsies ISSP galerijā, Marijas ielā 13 k-3, 15. maijā plkst. 14.30. Aptauju veicis InCSR sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS. Aptaujas prezentācijā piedalīsies InCSR valdes locekle Dace Helmane, SKDS direktors Arnis Kaktiņš un Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētājs Jānis Vitenbergs.

2019. gada aprīlī–maijā veiktajā aptaujā noskaidrots, ka tikai 12% iedzīvotāju ļoti labi izprot to, kā darbosies iecerētā dzērienu iepakojumu depozīta sistēma. Aptauja rāda, ka iedzīvotāji domā, ka iecerētajā depozīta sistēmā pieņems daudz plašāku iepakojumu klāstu, nekā paredzēts. Piemēram, iedzīvotāji uzskata, ka depozīta sistēmā tiks pieņemtas arī 18 l ūdens pudeles, vīna pudeles vai stiprā alkohola pudeles, uz ko depozīta sistēma neattiecas. Taču sabiedrības vairākums vēlētos, lai arī šo dzērienu iepakojums tiek pieņemts depozīta sistēmā.

“Iedzīvotājiem trūkst informācijas par to, kādus dzērienu un citu produktu iepakojumus varēs nodot iecerētās depozīta sistēmas ietvaros, arī par to, kādā stāvoklī jābūt nododamajiem iepakojumiem, par cik veikalos patērētājiem sadārdzināsies sistēmā iekļautie dzērieni un cik daudz naudas varēs atgūt par iepakojumiem. Iedzīvotāji kļūdaini domā, ka varēs nodot daudz vairāk dažādus iepakojumu veidus, nekā šobrīd tiek plānots,” norāda InCSR valdes locekle Dace Helmane.  “Sabiedrība nevar izveidot objektīvu viedokli par depozīta sistēmu, jo tai trūkst informācijas pat par tās pamatprincipiem, tāpēc institūts aicina veikt daudz plašākus sabiedrības informēšanas pasākumus un vienlaikus arī domāt par risinājumiem, lai īstenotu iedzīvotāju vēlmi depozītā nodot daudzveidīgāku iepakojumu klāstu,” piebilst Helmane.