Pētījums: Puse darba devēju nav gatavi nodarbināt cilvēkus ar hroniskām slimībām vai invaliditāti un bijušos ieslodzītos

2018. gada 15. novembris

Tikai nedaudz vairāk nekā puse jeb 54% Latvijas uzņēmumu vadītāju ir gatavi pieņemt darbā bijušos ieslodzītos, 52% piekristu algot cilvēkus, kuriem ir kādas hroniskas slimības, bet 49% aptaujāto izvēlētos nodarbināt personas ar funkcionāliem traucējumiem, liecina Sabiedrības integrācijas fonda un pētījumu kompānijas Kantar TNS jaunākās aptaujas rezultāti.

Kā galveno iemeslu šādu cilvēku nepieņemšanai darbā 20% aptaujāto min stereotipus un aizspriedumus. Salīdzinoši mazāk darba devēju jeb 13% norāda līdzekļu trūkumu, bet tikai 8% – koncentrēšanos uz izdzīvošanu esošajā ekonomiskajā situācijā.

“Darbaspēka trūkums Latvijā kļūst par arvien nopietnāku problēmu, tādēļ mums ir jāmeklē jauni veidi, kā to risināt, jo pretējā gadījumā tas var kavēt mūsu valsts ekonomisko izaugsmi. Pasaules prakse liecina, ka, īstenojot dažādības vadību, darba devēji paplašina robežas talantīgu darbinieku atrašanā un tādējādi var celt uzņēmuma produktivitāti,” uzskata finanšu ministre, šahiste un četru bērnu mamma Dana Reizniece-Ozola.

Armērķi mudināt Latvijas darba devējus darbinieku izvēles procesā vērtēt viņu profesionālās spējas, nevis vecumu, etnisko piederību, dzimumu, seksuālo orientāciju, bērnu skaitu un citus ar zināšanām un pieredzi nesaistītus kritērijus Sabiedrības integrācijas fonds, Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūts, kā arī organizācijas attīstības centrs Spring Valley īsteno unikālu mācību programmu Skatu Punkti. Tajā darba devējiem būs iespēja izzināt dažādības vadības ieguvumus, kā arī veidus un iespējas to ieviest savā uzņēmumā vai organizācijā.

Līdztekus mācību programmai norisinās sociālā akcija, kuras dalībnieki fotografējas ar baltu lapu, uz kuras ir gan uzraksts par piederību potenciāli darba tirgū diskriminācijai pakļautai grupai, gan pozitīvais piemērs kā apliecinājums tam, ka izcelsme, vecums un citi faktori neietekmē profesionalitāti. Sociālajā akcijā #MainiSkatuPunktu līdz šim iesaistījušies un tādējādi savu atbalstu dažādības veicināšanai darba tirgū izteikuši tādi Latvijā zināmi cilvēki kā LR finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola, Saeimas deputāts un ārsts Hosams Abu Meri, Latvijas lepnuma ieguvējs un šova Dejo ar zvaigzni dalībnieks Mārtiņš Oliņš, dziedātājs un TV raidījuma vadītājs Roberto Meloni, portāla Mammamuntetiem.lv vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa un citi.

Sociālo tīklu lietotāji aicināti akcijā piedalīties, daloties ar savu ierakstu par piederību potenciāli diskriminācijai pakļautajai grupai, kā arī ar savu pozitīvo stāstu, lietojot mirkļbirku #MainiSkatuPunktu.

Par Latvijas darba devēju aptauju:

Tirgus pētījumu kompānijas Kantar TNS Latvijas darba devēju aptaujā piedalījās 405 dažādu jomu un visu Latvijas novadu uzņēmumu, valsts un pašvaldību iestāžu, kā arī fondu, nodibinājumu, biedrību vadītāji un personāla vadītāji. Pētījums norisinājās no 24. oktobra līdz 3. novembrim.