PĒTĪJUMS: Latvijas ietekmīgāko TOP100 uzņēmumu tīmekļvietnes nav līdz galam piekļūstamas

2023. gada 23. marts

Visu Latvijas ietekmīgāko* TOP100 uzņēmumu tīmekļvietnēs ir konstatētas nepilnības digitālās vides piekļūstamības jomā, kas ievērojami apgrūtina to izmantošanu, liecina sociālās iniciatīvas Piekļūstamība.lv un Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta īstenotā pētījuma dati. Tā rezultāti plašākai auditorijai tika prezentēti vebinārā “Piekļūstamības radars”, kas norisinājās šā gada 22.martā.

Pētījums atklāj, ka biežāk izplatītās piekļūstamības problēmas Latvijas ietekmīgāko TOP100 uzņēmumu tīmekļvietnēs, kas ievērojami apgrūtina to izmantošanu, ir krāsu kontrastu neievērošana un tā dēvēto ALT tekstu jeb attēlu aprakstu, kas sniedz cilvēkiem ar redzes traucējumiem priekšstatu par to saturu, neizmantošana. Jāpiebilst, ka pētījums tika veikts, izmantojot automātisko testēšanu.

“Pēdējā gada laikā mēs esam vadījuši digitālās vides piekļūstamības mācības virknei uzņēmumu, kā arī valsts un pašvaldību iestāžu. Līdz ar to varu apgalvot, ka izpratne par šo jautājumu valsts sektorā ir būtiski uzlabojusies. Tajā pašā laikā redzam, ka privātajā biznesā situācija nebūt nav spīdoša, jo digitālās vides piekļūstamības nodrošināšana tīmekļvietnei ļoti bieži tiek uztverta kā kaut kas vēlams, nevis risinājums, kas sniedz vienlīdzīgas iespējas atrast un uztvert informāciju visiem tās apmeklētājiem,” uzsver digitālās vides piekļūstamības eksperts un iniciatīvas Piekļūstamība.lv izveidotājs Pēteris Jurčenko.

Komentējot situāciju digitālās vides piekļūstamības jomā nozaru griezumā, P.Jurčenko norāda, ka rezultāti ir samērā līdzīgi. Salīdzinoši labāka piekļūstamība (71%) ir vērojama tādu nozaru uzņēmumu tīmekļvietnēs kā transports un uzglabāšana, IT un komunikācijas, būvniecība un nekustamie īpašumi, kā arī ražošana. Savukārt nedaudz zemāka tā ir tirdzniecības (68%), enerģētikas un komunālo pakalpojumu (67%), administratīvo pakalpojumu (67%), kā arī finanšu un apdrošināšanas (65%) nozaru uzņēmumu tīmekļvietnēs.

Savukārt Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta vadītāja, dažādības eksperte Dace Helmane skaidro, ka piekļūstama satura radīšana gan savā tīmekļa vietnē, gan arī citos digitālajos resursos ir uzskatāms veids, kā uzņēmums var parādīt, ka iestājas pret noteiktu sabiedrības grupu, piemēram, cilvēku ar invaliditāti, diskrimināciju: “Digitālās vides piekļūstamības principu ievērošana tīmekļa vietnē ir cieņas izrādīšana cilvēkiem, kuri tajā meklē informāciju. Tas ir veids, kā uzņēmums, iestāde un jebkura cita organizācija apliecina, ka nodrošina ikvienam lietotājam vienlīdzīgas iespējas piekļūt tās digitālajam saturam.”

Līdztekus pētījuma rezultātiem vebinārā “Piekļūstamības radars” bija iespēja dzirdēt arī ekspertus no Labklājības ministrijas un Tiesībsarga biroja, kuri stāstīja par izaicinājumiem, ko privātajam biznesam radīs “Preču un pakalpojumu piekļūstamības likums”, kas šobrīd ir izstrādes procesā.

.

Par iniciatīvu Piekļūstamība.lv

Piekļūstamība.lv – uzņēmuma “Turn Digital” un Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta kopīgi izveidota sociālā iniciatīva, kuras mērķis ir veicināt Latvijas digitālās vides piekļūstamību iespējami plašākai sabiedrības daļai, aktualizēt tās nozīmi, sekmēt izpratni un virzīt pārmaiņas. Tās galvenie darbības virzieni ir: konsultācijas digitālās vides piekļūstamības jomā, individuālu risinājumu izstrāde dažādu ar piekļūstamību saistīto problēmjautājumu risināšanai, tīmekļvietņu piekļūstamības audits, mācību organizēšana par būtiskākajiem piekļūstamības principiem un to ieviešanu.