Patērētāju paradumi COVID-19 ietekmē mainās. Kas jāņem vērā zīmoliem?

2020. gada 18. maijs

Vispārējā izolācija ir veicinājusi cilvēku ikdienas paradumu maiņu visā pasaulē, tostarp Latvijā, liecina “Kantar” COVID-19 barometra dati. Eksperti prognozē, ka atsevišķus “jaunos” paradumus cilvēki saglabās arī pēc globālās pandēmijas, un zīmoliem tiem būs jāpielāgojas.

Krustojums, kuru šķērso cilvēki dažādos virzienos, no putna lidojuma

“Kantar” COVID-19 barometra dati ļauj identificēt trīs jaunus patērētāju ieradumus, kas varētu saglabāties arī pēc pandēmijas un kam varētu būt nozīmīga loma zīmolu attīstībā.

E-komercija izkonkurē mazumtirdzniecību

Teju katra trešā mājsaimniecība pandēmijas periodā ir palielinājusi vai ievērojami palielinājusi tēriņus dažādās e-komercijas platformās. Tiesa, ja 33% pasaules mājsaimniecību uzskata, ka to pirkumu skaists tiešsaistē turpinās pieaugt, Latvijā šobrīd vērojama pretēja tendence – cilvēki labprāt atgriežas pie iepirkšanās klātienē. Iemesls? Vairumam jeb 68% Latvijas iedzīvotāju šķiet, ka iepirkties klātienē ir ērtāk un vienkāršāk.

Tādējādi eksperti norāda, ka zīmoliem, kuri vēlas attīstīt e-komercijas kanālus, jārēķinās, ka tiem būs jāiegulda arī klientu tiešsaistes iepirkšanās pieredzes attīstībā, tostarp jārada ilgtspējības apliecinājums.

Patērētāji lielāku vērību pievērš preču un pakalpojumu cenām, zīmolu vērtībām

Katra trešā jeb 34% Latvijas mājsaimniecību (pasaulē – 45%) atzīst, ka globālās pandēmijas ietekmē ir samazinājušies tās ienākumi, bet 29% (pasaulē – 26%) mājsaimniecību uzskata, ka to ienākumi varētu samazināties nākotnē. Tāpat cilvēki visā pasaulē, tostarp Latvijā, ir pārliecināti, ka ekonomikas atlabšana prasīs ilgu laiku un pandēmijas sekām būs ilgtermiņa ietekme uz darba tirgu un grūtībās nonākušiem uzņēmumiem. Tādējādi mainās gan cilvēku iepirkšanās paradumi, gan zīmolu izvēles kritēriji.

Pirmkārt, cilvēki visā pasaulē aizvien vairāk uzmanības pievērš preču un pakalpojumu cenām. Salīdzināšanai var minēt, ka, ja vēl marta beigās šim cenu kā nozīmīgu kritēriju preču un pakalpojumu izvēlē minēja 57% Latvijas iedzīvotāju, šobrīd tam uzmanību pievērš jau 62% iedzīvotāju.

Otrkārt, 57% Latvijas iedzīvotāju sagaida no zīmoliem vērtībās balstītu komunikāciju un reklāmas: lai zīmoli savos piedāvājumos un reklāmās paustu, kā to piedāvājumi un produkti var šajā laikā palīdzēt iedzīvotājiem (65%) un lai tie runātu caur pozitīvu perspektīvu nākotnē (74%).

Tādējādi eksperti uzskata, ka zīmolu konkurētspējas veicināšanā kritiska nozīme būs to cenu politikai, kā arī reklāmas stratēģijām.

Pieaug vietējo ražotāju popularitāte

Ja agrāk preču izcelsme bija nozīmīgs faktors galvenokārt patērētājiem, kuriem ir izpratne par ilgtspējīgas attīstības principiem, šobrīd tas kļūst aktuāls arī citiem – visā pasaulē patērētāji aktīvi atbalsta vietējās izcelsmes ražotājus. Piemēram, Latvijā kopš 2020. gada marta, kad valstī tika izsludināta ārkārtas situācija, par 17% palielinājies iedzīvotāju skaits, kuri dod priekšroku Latvijas uzņēmumu precēm un pakalpojumiem. Turklāt katrs ceturtais apsver iespēju retāk pasūtīt preces no ASV un Ķīnas.

Pēc ekspertu aplēsēm, attiecībā uz preču iegādi no Eiropas, Latvijas iedzīvotāju ieradumi saglabāsies aptuveni tādi paši, kā iepriekš.

Raksta oriģinālā versija pieejama šeit.