Par veselību kā prioritāti 2020. gada budžetā un finansējuma palielināšanu nozarei parakstījušies 3000 cilvēku

2019. gada 30. septembris

Vēstuli Saeimai par nepieciešamību palielināt budžetu veselībai interneta vietnē www.dzivesspriedums.lv parakstījuši jau 3000 iedzīvotāju. To iniciējusi kustība “Dzīvesspriedums”, kurā apvienojušās pacientu, veselības aprūpes darbinieku, darba devēju un labdarības organizācijas ar mērķi noteikt veselības aprūpi par prioritāti, plānojot 2020. gada budžetu. Kustības dalībnieki un visi vēstules parakstītāji atkārtoti aicina lēmējvaru saprast, ka cilvēku veselībai jākļūst par prioritāti, jo bez vesela cilvēka valsts nevarēs sekmīgi un ilgtspējīgi attīstīties.

Jaunizveidotā kustība augusta beigās Saeimas deputātiem nosūtīja emocionālu vēstuli, skaidrojot situāciju veselības aprūpē pašlaik – kritisko ārstu un māsu trūkumu, rekordlielos pacientu līdzmaksājumus par medicīnas pakalpojumiem, kritiski zemo publisko finansējumu veselības aprūpei, ja salīdzina ar vidējo rādītāju Eiropas Savienībā (ES) utt. Vēstuli parakstīja un palielināt budžetu veselībai aicināja arī sabiedrībā zināmi cilvēki – dziedātāja Ieva Akuratere, operdziedātāja Inese Galante, etnomūzias grupas “Tautumeitas” pārstāves, aktieri Andris Bulis un Mārtiņš Vilsons, žurnāliste Eva Johansone u.c.

“Ar vēstuli aicinājām nākamgad veselībai beidzot atvēlēt finansējumu vismaz 5 % apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP), kā to jau iepriekš Latviju aicinājusi darīt Pasaules Veselības organizācija. Pašlaik mūsu valsts finansējums veselībai nesasniedz pat 4 % no IKP, bet vidēji ES tie ir 7 %. Diemžēl arī pašreizējais 2020. gada budžeta sadalījums ir kārtējoreiz licis saprast, ka par veselību kā prioritāti varam tikai skaisti runāt, taču, kad ir jāpieņem lēmums par finansējuma piesķiršanu, netiek pildīti pat likumā ierakstītie solījumi. Kustības un visu tās atbalstītāju – Latvijas cilvēku, nodokļu maksātāju, vārdā, – aicinu Saeimas deputātus mūs sadzirdēt, ieklausīties un izpildīt vismaz likumā ierakstīto,” pauž kustības dalībnieka – Korporatīvās ilgtspējas un atbidības institūta – vadītāja Dace Helmane.

Šogad veiktajā SKDS iedzīvotāju aptaujā noskaidrots, ka 81 % Latvijas iedzīvotāju garo rindu un/vai lielo līdzmaksājumu dēļ nepieciešamo ārstēšanos nesaņem laicīgi vai pat vispār, turklāt 38 % nācies pārtraukt ārstēšanos augsto izmaksu vai medicīnas pakalpojumu nepieejamības dēļ. “Vai tiešām, apzinoties to, cik kritiska ir situācija veselības aprūpē, ka šī sistēma faktiski ir uz sabrukuma robežas, varam atļauties to ignorēt un pat nepildīt likumus?” papildina D. Helmane.

Iepazīties ar Saeimai adresēto atklāto vēstuli un to parakstīt, izmantojot sociālo tīklu pasi, ikviens var interneta vietnē www.dzivesspriedums.lv.

Par kustību “Dzīvesspriedums”: Kustības dalībnieku vidū ir Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūts, Latvijas Māsu asociācija, Veselības aprūpes darba devēju asociācija, Latvijas Jauno ārstu asociācija, atbalsta grupa inficētajiem ar HIV un AIDS slimniekiem AGIHAS, Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācija, pacientu organizācija “ParSirdi.lv”u. c. pacientu, uzņēmēju un sabiedriskās organizācijas.