Konkurss “Drošākais uzņēmuma autoparks 2021” piešķirti 14 zelta kategorijas apbalvojumi

2021. gada 25. novembris

Ceturtdien, 25. novembrī ikgadējā apdrošināšanas sabiedrības BALTA (PZU grupa) un Satiksmes ministrijas rīkotajā konkursā “Drošākais uzņēmuma autoparks 2021” zelta kategorijas apbalvojumi piešķirti 14 uzņēmumiem, kuri savā ikdienas darbībā vislabāk spēj līdzsvarot galvenās ceļu satiksmes drošības ABC komponentes – Auto, Biznesu un Cilvēku. Kopumā šogad apbalvoti 29 uzņēmumu, kā arī valsts un pašvaldību iestāžu autoparki. Tāpat piešķirtas vairākas specbalvas.

Saskaņā ar Ceļu satiksmes drošības direkcijas datiem ik gadu Latvijā ceļu satiksmes negadījumos ievainojumus gūst vairāk nekā 4000 cilvēku, bet dzīvības zaudē vairāk nekā 130 cilvēku. Pēc Eiropas Komisijas datiem par ceļu satiksmes negadījumos bojāgājušo skaitu Eiropas Savienības dalībvalstī, Latvija pērn uzstādīja antirekordu, ierindojoties 2.vietā. Tāpēc Latvija kopā ar Eiropas Komisiju ir izvirzījusi mērķi samazināt līdz 2030.gadam gan ceļu satiksmes negadījumos bojā gājušo skaitu, gan tajos gūto nopietno traumu īpatsvaru par 50%.

Raugoties uz komerctransporta segmentu, lai uzlabotu ceļu satiksmes drošību, nepietiek tikai ar pareiza braukšanas ātruma izvēli un ceļu satiksmes noteikumu pārzināšanu. Satiksmes drošībai vienlīdz svarīgs ir gan autoparka transportlīdzekļu tehniskais stāvoklis, gan uzņēmuma attieksme pret savu autovadītāju braukšanas kultūru un apziņa, ka iekļūšana jebkurā satiksmes negadījumā ir risks uzņēmuma reputācijai. Arī autovadītāju braukšanas prasmes un pašsajūta ietekmē viņu reakciju un rīcību uz ceļa. Tāpēc jau devīto gadu tiek rīkots konkurss “Drošākais uzņēmumu autoparks”. Šogad tā fokusā bija drošas satiksmes ABC – Auto, Bizness, Cilvēks.

“Esam patiesi gandarīti, ka konkursā piedalās ne tikai uzņēmumi, kuru autoparku pārvaldības līmenis var kalpot par piemēru citiem, bet arī uzņēmumi, kuri konkursu izmanto kā iespēju iegūt neatkarīgu ekspertu novērtējumu un vērtīgas idejas uzlabojumiem. Pozitīvi vērtējams ir fakts, ka konkursa dalībnieku sniegums gadu no gada uzlabojas. Piemēram, jaunāko transportlīdzekļu papildu aprīkojums – avārijas bremzēšanas sistēmas, adaptīvās kruīza kontroles, parkošanās sensori, atpakaļskata kameras u.tml. – uzņēmumu autoparkos nemitīgi palielinās, kas samazina to risku iekļūt ceļu satiksmes negadījumos. Tāpat uzņēmumi sāk vairāk izmantot telemātikas ierīces, lai uzraudzītu to vadītāju braukšanas kultūru, kas ļauj savlaicīgi fiksēt kļūdas, izanalizēt iespējamos riskus un preventīvi mazināt ceļu satiksmes negadījumu iespējamību. Protams, jāuzteic uzņēmumi, kuri pievērš uzmanību arī ilgtspējas jautājumiem, rūpējoties par to, lai “zaļāks” kļūtu ne tikai to autoparks, bet arī darbinieku domāšanas veids,” norāda Kristaps Liecinieks, konkursa žūrijas priekšsēdētājs un BALTA Transporta produktu un risku parakstīšanas pārvaldes vadītājs.

Konkursa “Uzņēmuma drošākais autoparks 2021” dalībnieki tika vērtēti četrās kategorijās: kategorijā “pasažieru pārvadātāji” ZELTA kategorijas apbalvojums piešķirts pašvaldības SIA “Ventspils reiss”; kategorijā “vietējie (Baltijas valstu) kravu pārvadātāji un speciālais transports” – SIA “Ceļu būvniecības sabiedrība “Igate””, AS “Conexus Baltic Grid”, AS “DELTA LV”, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD), AS “Sadales tīkls” un SIA ‘Schwenk Latvija”; kategorijā “starptautiskie kravu pārvadātāji” – SIA “Kreiss”, SIA “Kurbads un Ko” un SIA “Samskip”, savukārt kategorijā “zemāka riska, valsts un pašvaldību autoparki – Latvenergo koncerns, AS “Rīgas siltums”, VAS “Latvijas autoceļu uzturētājs” un VAS “Valsts nekustamie īpašumi”.

Uz koka galda stāv trīs konkursa "Uzņēmuma drošākais autoparks 2021" balvas - ZELTA, SUDRABA un BRONZAS apbalvojumi šī novērtējuma kategorijā "vietējie (Baltijas valstu) kravu pārvadātāji un speciālā pielietojuma autoparki". Tās ir tumši brūna koka plāksnes, kurām vidū iestrādāts metāla (zelta, sudraba vai bronzas krāsas) aplis ar konkursa nosaukumu un grafisko zīmi, kā arī ar organizatoru logo.

Konkursa dalībniekiem tika pasniegtas arī trīs specbalvas. Balvu “Straujākais izrāviens” par LEAN metožu efektīvu ieviešanu, sistemātiskām autovadītāju apmācībām un modernu risinājumu ieviešanu kvalitatīvas atgriezeniskās saites gūšanai par autovadītāju braukšanu saņēma SIA “Ceļu būvniecības sabiedrība “Igate””. Balvu “Ilgtspējīgākais autoparks” par ieguldījumu trīs galvenajās ilgtspējas dimensijās, samazinot savu ietekmi uz vidi, izglītojot vietējo kopienu un rūpējoties par saviem darbiniekiem. saņēma pašvaldības SIA “Ventspils reiss”. Savukārt Satiksmes ministrijas īpašo balvu par tiekšanos uz attīstību un jaunu risinājumu ieviešanu, lai uzlabotu drošību, saņēma NMPD.

Ar pilnu konkursa laureātu sarakstu iespējams iepazīties tīmekļvietnē www.drosakais.lv.

“Neraugoties uz progresu divdesmit gadu garumā, braukt pa Latvijas autoceļiem joprojām ir bīstamāk nekā pa citu Eiropas Savienības dalībvalstu autoceļiem. Pat tikai viens bojāgājušais nozīmē daudzas izpostītas dzīves, un tā ir ļoti augsta cena, ko maksājam par bezatbildīgu braukšanu. Tāpēc Latvijas mērķis ir līdz 2030.gadam samazināt ceļu satiksmes negadījumos bojā gājušo skaitu un gūto nopietno traumu skaitu par 50%. Tas ir liels izaicinājums, kas prasīs gan sabiedrības, gan valsts un pašvaldību attieksmes maiņu, jo drošība uz ceļiem ir atkarīga galvenokārt no satiksmes dalībniekiem un viņu rīcības,” uzsver Satiksmes ministrijas Autosatiksmes departamenta direktors Tālivaldis Vectirāns.

Konkurss “Drošākais uzņēmuma autoparks” iestājas par sociāli atbildīgiem uzņēmumiem, kuri savā ikdienas darbībā, pārvaldot autoparkus, pierāda, ka tiem patiesi rūp kopējā satiksmes drošība. Tas ietver uzņēmuma iesaisti risku vadībā, cilvēkresursu vadību, uzņēmuma politiku un rīcību attiecībā uz ceļu satiksmes negadījumiem, to uzraudzību un vadību, kā arī autoparku raksturojošo parametru analīzi un tehnisko nodrošinājumu.

Konkursu organizē AAS BALTA (PZU grupa) sadarbībā ar Satiksmes ministriju. Gada balvu atbalsta un izpratni par ilgtspējīgu un sociāli atbildīgu autoparku pārvaldi palīdz veicināt Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD), SIA “Circle K Latvia”, SIA “SEB līzings”, Latvijas Automoto biedrība (LAMB), AS “Mapon”, SIA “Moller Auto Lidosta Volkswagen centrs”, biedrība “Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūts” (InCSR), Latvijas Darba devēju konfederācija, Latvijas Pasažieru pārvadātāju asociācija un Latvijas Pašvaldību savienība.