KNAB izstrādājis praktisku informatīvo materiālu par korupcijas izpausmes veidiem un to atpazīšanu

2022. gada 28. jūnijs

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) izstrādājis praktisku informatīvo materiālu “Kā atpazīt korupciju”, kura mērķis ir sekmēt iedzīvotāju prasmes atpazīt pazīmes, kas var norādīt uz iespējamu koruptīvu rīcību. Šajā materiālā apkopoti piemēri, kas var liecināt par iespējamu korupciju dažādos līmeņos.

Kā uzsver KNAB priekšnieks Jēkabs Straume: “Korupcija ir noziegums, kas var izpausties dažādos veidos, taču visos gadījumos tas ir drauds gan valsts kopējai, gan iedzīvotāju individuālajai labklājībai. Korupcija izšķērdē nodokļu maksātāju naudu, izlaupa ierobežotos valsts budžeta līdzekļus, kā arī veicina iedzīvotāju ienākumu nevienlīdzību. Tā kā sabiedrībai ir ļoti liela loma cīņā ar korupciju, KNAB aicina iedzīvotājus stiprināt savas prasmes atpazīt korupciju un aizdomu gadījumos nekavējoties sazināties ar KNAB.”

Korupcija ir slēpts noziedzīgs nodarījums, taču daudzos gadījumos līdzcilvēki, tostarp pildot amata pienākumus savās darba vietās vai īstenojot dažādus darījumus, var saskatīt aizdomīgas sakritības un pat pazīmes, kas var liecināt par valsts amatpersonu iesaisti korupcijā. Lai uzlabotu iedzīvotāju prasmes atpazīt korupciju, KNAB informatīvajā materiālā apkopojis piemērus, kā arī vispārīgas un specifiskas pazīmes iespējamai korupcijai četros dažādos līmeņos: administratīvajā jeb ikdienas, politiskajā jeb augstākajā, publisko iepirkumu , kā arī partiju finansēšanas.

Savlaicīga ziņošana, par ziņošanas faktu neinformējot citas personas, paātrina nelikumīgu darbību atklāšanu un nepieciešamo pierādījumu iegūšanu, kā arī palielina iespējamību vainīgās personas saukt pie atbildības. Tāpēc KNAB aicina Latvijas iedzīvotājus būt drosmīgiem un neklusēt par iespējamiem korupcijas gadījumiem, zvanot uz iestādes uzticības tālruni 8000 20 70, sūtot informāciju elektroniski: uz e-pastu knab@knab.gov.lv, aizpildot ziņošanas formu iestādes tīmekļvietnē vai arī lietojot mobilo lietotni “Ziņo KNAB”.