KARŠ UKRAINĀ: kā mazināt komandā stresu un negācijas?

2022. gada 07. marts

Šķiet, nu jau neviens nešaubās, ka notikumiem Ukrainā būs tālejošas sekas. Turklāt ne tikai politiskas un ekonomiskas. Un ne tikai noteiktās pasaules valstīs.

Pēdējās dienās Latvijā aizvien biežāk tiek runāts arī par šo notikumu ietekmi uz darba tirgu. Turklāt ne tikai saistībā ar Ekonomikas ministrijas aicinājumu atsaukties darba devējus, kuri būtu gatavi nodarbināt bēgļus. Proti, daudzos kolektīvos, līdzīgi kā sabiedrībā kopumā, ir novērojama šķelšanās “labajos” un “sliktajos”, turklāt parasti tas notiek nacionalitātes, cilvēku dzimtās valodas dēļ. Tāpat uztraukums par Ukrainā esošajiem tuviniekiem un neziņa par nākotni būtiski ietekmē Latvijas iedzīvotāju emocionālo labsajūtu un darba spējas.

Konsultāciju uzņēmuma “ERDA Group” pārstāvji norāda, ka darba devēji nedrīkst ignorēt šo situāciju, un iesaka runāt ar darbiniekiem par notiekošo:

  • Sagatavot un izplatīt savas organizācijas iekšējos kanālos oficiālu paziņojumu, skaidri paužot atbalstu visiem darbiniekiem, kā arī ikvienam citam cilvēkam, kuru tieši vai netieši ietekmē karadarbība Ukrainā.
  • Iniciēt atklātas sarunas ar darbiniekiem. Arī tad, ja jums vēl nav atbilžu uz visiem potenciālajiem jautājumiem, ir būtiski radīt cilvēkiem iespēju dalīties savās sajūtās par notiekošo, nesaņemot par to nosodījumu.
  • Atbalstīt Ukrainu ne vien jēgpilni – ziedojot naudu un/vai nepieciešamās preces, nodarbinot bēgļus, sniedzot viņiem pajumti u.tml., bet arī koordinēti un izmantojot uzticamu organizāciju starpniecību – ej.uz/HumanaPalidzibaUkrainai. Kas ir būtiski – ir vēlams iesaistīt šīs palīdzības sniegšanā savus darbiniekus.

Arī mēs – InCSR komanda – uzskatām, ka efektīvākais veids, kā mazināt darbinieku trauksmi un negācijas jebkurā krīzes situācijā, tostarp šobrīd, ir KOMUNIKĀCIJA, tāpēc papildus iesakām:

  • Risināt diskriminējošas situācijas savās komandās, līdzko tādas tiek fiksētas, skaidrojot darbiniekiem šo situāciju cēloņus (sabiedrībā valdošie aizspriedumi un stereotipi) un iespējamās sekas, tostarp juridiskās.
  • Ja iespējams, nodrošināt darbiniekiem profesionālu psiholoģisko atbalstu. Tās var būt gan individuālas psihoterapeita konsultācijas, gan arī kolektīvas sarunas ar šīs jomas speciālistiem, kurās ietvertas jautājumu un atbilžu sesijas.
Fonā ziedošs rapšu lauks koši dzeltenā krāsā, ko ar izteikti zilo debess jumu savieno šaura meža strēle. Šī ainava atgādina Ukrainas karogu. Uz tā izcelti padomi darba devējiem, kā mazināt trauksmi un negācijas komandā: 1- oficiāls paziņojums, 2- atklātas sarunas, 3- diskriminācijas novēršana, 4- psihologa, psihoterapeita konsultācijas, 5- jēgpilns un koordinēts atbalsts Ukrainai.

Gan šajā, gan arī citās krīzes situācijās ir būtiski neaizmirst par cilvēcību, kā arī atcerēties, ka tieši darbinieki ir organizācijas vērtīgākais resurss. Tieši darbinieki ir jebkuras organizācijas ilgtspējas pamats.

#StandWithUkraine