Ilgtspējas indekss 2021: rezultāti

2021. gada 15. jūnijs

Ilgtspējas indeksa 2021.gada rezultāti uzskatāmi parāda, ka vietējo uzņēmumu un organizāciju interese un izpratne par atbildības un ilgtspējas principiem pieaug – šī novērtējuma augstākajai jeb PLATĪNA kategorijai kvalificējušies 23 dalībnieki, kas ir vairāk nekā jebkad iepriekš. Pie kam, tā dalībuzņēmumu sniegums, neraugoties uz globālās pandēmijas radītajiem izaicinājumiem, turpina uzlaboties.

Minimālo Ilgtspējas indeksa slieksni šogad sasniedza 67 organizācijas, turklāt tā dalībnieku vidējais sniegums kopš pērnā gada ir palielinājies par 4,1%, sasniedzot 79,5%. Jāpiebilst, ka kopš 2010.gada, kad šis novērtējums norisinājās pirmo reizi, tā dalībnieku kopējais sniegums ir palielinājies par 31,6%.

“Korporatīvajā vidē ilgtspēja jau sen nav modes tendence. Jaunākie Eirobarometra dati liecina, ka ar ilgtspēju saistītie jautājumi rūp deviņiem no desmit Eiropas iedzīvotājiem, un tas nozīmē tikai vienu – uzņēmumi, kuri savā ikdienas darbā ievēro korporatīvās ilgtspējas un atbildības principus, ir nākotnes līderi. Tāpēc pozitīvi vērtējams ir fakts, ka Latvijā aizvien vairāk organizāciju sāk domāt par ilgtspējīgu un atbildīgu uzņēmējdarbības praksi. Turklāt jāsaka, ka globālā pandēmija gan komercsektora interesi, gan arī izpratni par atbildīga biznesa principiem ir būtiski veicinājusi, jo šogad Ilgtspējas indeksā piedalījās rekordliels jauno dalībnieku skaits – 24% uzņēmumu šajā novērtējumā piedalījās pirmo reizi,norāda Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta vadītāja un Ilgtspējas indeksa koordinatore Dace Helmane.

Ilgtspējas indeksa augstākajai jeb PLATĪNA kategorijai šogad kvalificējās 23 uzņēmumi. Pieci no tiem šo vērtējumu saņēmuši pirmo reizi – Attīstības finanšu institūcija “Altum”, “Liepājas RAS”, “Maxima Latvija”, “Trellborg Wheel Systems Liepaja LSEZ” un “Valsts nekustamie īpašumi” pievienojās organizācijām, kas platīna kategoriju ieguvušas jau iepriekšējos gados: “Augstsprieguma tīkls”, “Balta”, “Baltic International Bank”, “Cēsu alus”, “Coca-Cola HBC Latvia”, “Latvenergo”, “Latvijas Loto”, “Latvijas Mobilais Telefons”, “LDZ CARGO”, “Rimi Latvia”, “Rīgas Siltums”, Rīgas tehniskā universitāte, “Sadales tīkls”, “Schwenk Latvija”, “SEB banka”, Starptautiskā lidosta “Rīga”, “Swedbank” un “Ventspils reiss”.

Apliecinājumu par atbilstību ZELTA kategorijai saņēma 15 organizācijas: “AE Partner”, “ATEA Global Services”, “Clean R”, “Conexus Baltic Grid”, “Eco Baltia vide”, “ERGO Insurance SE Latvijas filiāle”, “ERGO Life Insurance SE Latvijas filiāle”, “Grifs AG”,  “Latvijas Dzelzceļš”, Latvijas Televīzija, “Omniva”, “Paulig Coffee Latvia”, Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca, Vidzemes slimnīca un “ZAAO”.

Apliecinājumu par atbilstību SUDRABA kategorijai ieguva 19 organizācijas: “Air Baltic Corporation”, “Aldaris”, “Balticovo”, “DelfinGroup”, “DPD Latvija”, “FN Serviss”, ADB “Gjensidige” Latvijas filiāle, Ķekavas novada pašvaldība, “LDZ apsardze”, “LDZ ritošā sastāva serviss”, “Narvesen Baltija”, “Orkla Latvija”, RISEBA, “Rīgas Satiksme”, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija, “Scania Latvia”, “SOL Baltics OU Latvijas filiāle”, “TietoEVRY in Latvia” un “VG Kvadra Pak”.

Savukārt apliecinājumu par atbilstību BRONZAS kategorijai ieguva 10 organizācijas: “Arvato Systems Latvia”, “Baltic Candles Ltd.”, “Cognizant (GB) Limited filiāle Latvijā”, “Expobank”, “Inchape Motors Latvia”, “KRASO”, “LDZ Loģistika”, “Rīgas Nami”, Saldus novada pašvaldība un “Schenker”.

Ilgtspējas indekss ir stratēģisks vadības instruments, kura ietvaros pēc starptautiski atzītas metodoloģijas principiem tiek vērtēti organizāciju risku un procesu vadības principi. Šī novērtējuma rezultāti liecina, ka divpadsmit tā pastāvēšanas gadu laikā Latvijas organizāciju izpratne par atbildīga biznesa principiem ir būtiski augusi.

Līdz šim vismaz vienu reizi Ilgtspējas indeksā ir piedalījušies 249 uzņēmumi no visas Latvijas, savukārt visos 12 līdz šim īstenotajos “Ilgtspējas indeksa” novērtējumos piedalījušies 7 uzņēmumi.