VIENLĪDZĪGA DARBA SAMAKSA: aizspriedumu un stereotipu loma

2021. gada 09. novembris

13:00

Kad runa ir par mērķiem un sapņiem, mēdz sacīt – tikai debesis ir robeža (only sky is the limit). Tomēr jāsaka, ka tas īsti neatbilst patiesībai. Jo pieredze rāda, ka šīs robežas var būtiski ietekmēt sabiedrībā valdošie aizspriedumi un stereotipi.

Vēl nesen atrast savām interesēm un ambīcijām atbilstošu darbu ar taisnīgu atalgojumu uzreiz pēc vidusskolas vai augstskolas absolvēšanas bija teju neiespējamā misija. Šobrīd tas ir vienkāršāk, jo darba devēji kļūst atvērtāki jaunajiem speciālistiem, kuriem nav iepriekšējas darba pieredzes. Ir pierādīts, ka darbinieka potenciālu nosaka nevis viņa vecums, bet gan personiskās īpašības – vēlme mācīties un sasniegt mērķus, atbildības sajūta, komunikācijas prasmes u.tml.

Tiesa, jaunajām speciālistēm kāpiens karjeras kalnā aizvien ir izaicinošāks nekā jaunajiem speciālistiem. Iemesls – dzimuma aspektam joprojām ir būtiska ietekme ne vien uz viņu iespējām iegūt darbu un profesionālo izaugsmi, bet arī uz iespējām saņemt vienlīdzīgu atalgojumu.

Lai gan par nepieciešamību ieviest vienlīdzīga atalgojuma praksi tiek runāts jau sen, 100% vienlīdzība šajā jomā vēl nav panākta. Piemēram, Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka Latvijā vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirība par vienas stundas darbu ir 22,3%.

Ekspertu nākotnes prognozes šajā jautājumā nav ļoti optimistiskas. Kā norāda Globālā dzimumu līdztiesības ziņojuma veidotāji, vienlīdzību darba samaksas jautājumos izdosies panākt vien pēc aptuveni 100 gadiem. Tāpēc aicinām Tevi šā gada 9.novembrī plkst. 13.00-15.00 uz diskusiju “Vienlīdzīga darba samaksa: aizspriedumu un stereotipu loma”, kurā ar dažādu jomu ekspertu un jauniešu palīdzību centīsimies noskaidrot:

  • Kā jaunieši, īpaši jaunietes, redz sevi darba tirgū tagad, kā – nākotnē?
  • Vai ar nevienlīdzīgu atalgojumu saistītās problēmas izzudīs pašas no sevis?
  • Kāda ir audzināšanas loma dzimumu stereotipu un no tiem izrietošo darba samaksas atšķirību starp vīriešiem un sievietēm veicināšanā?

Sarunā piedalīsies: Latvijas Jaunatnes padomes valdes locekle Elīza Brūklena, “Junior Achievement Latvija” vadītājs Jānis Krievāns”, LU Sociālo zinātņu fakultātes asociētā profesore Marita Zitmane, sociālo tīklu satura autors un mārketinga eksperts Deniss Ševeļovs, “Narvesen Latvija” Personāla daļas direktore Kristīne Krišjāne, kā arī jaunie un topošie darba tirgus dalībnieki – jaunieši. To moderēs Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta vadītāja Dace Helmane.

Dalība pasākumā ir BEZ MAKSAS. Dalībnieku reģistrācija: https://ej.uz/registracija_Nov9.

Diskusijas "Vienlīdzīga darba samaksa: aizspriedumu un steretipu ietekme" afiša. Attēla labajā pusē ir informācija par pasākuma norises laiku un organizatoriem, bet kreisajā ir uzzīmētas divas dažāda garuma trepes, kas daļēji izvietotas uz tumši sarkana un gaiši pelēka fona. Abām trepēm atšķiras attālums starp pakāpieniem, vienām tas ir lielāks, otrām - mazāks.

Diskusiju organizē Labklājības ministrija sadarbībā ar Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūtu.