DISKUSIJA: Vai dzimums nosaka Tavu darba vietu?

2022. gada 02. decembris

15:00

Lai gan informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) nozare iemanto aizvien lielāku popularitāti visu dzimumu vidū, dzimums un identitāte var būt gan veicinoši, gan arī kavējoši faktori, darbojoties šajā, kā arī daudzās citās nozarēs. Iemesls – Latvijā, līdzīgi kā citviet pasaulē, joprojām ir aktuāla diskriminācija uz dzimuma pamata. Piemēram, 20% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka valstī ir izplatīta diskrimināija pēc dzimuma pazīmes. (Eirobarometrs, 2019)

To, ka cilvēki tiek diskriminēti pēc dzimuma pazīmēm arī veicot studiju vai karjeras izvēles, apliecina Centrālās statistikas pārvaldes dati: 2021.gadā bakalaura un maģistra grādu ieguvušo iedzīvotāju sadalījums pēc dzimuma un izglītības dabaszinātnes, matemātikas un informācijas tehnoloģiju (IT) jomās ir 697 (vīrieši) pret 370 (sievietes). Respektīvi grādu ieguvušo vīriešu īpatsvars šajās jomās ir par 80% lielāks nekā sieviešu. Savukārt vīriešu nodarbinātība informācijas un komunikācijas pakalpojumos jomā ir teju divas reizes augstāka nekā sieviešu.

“Dzimums gan bioloģiskās, gan sociālās izpausmēs ir daļa no katra cilvēka. Ikvienam ir tiesības nebūt diskriminētam uz tā pamata. Dzimums arī nevar būt noteicošais faktors studiju virziena vai karjeras ceļa izvēlē. Šeit izšķiroša loma ir prasmēm un interesēm, lai neveidotos turpmāka profesiju segregācija, tostarp arī IT jomā, kur līdz šim vairāk dominējuši tieši vīrieši. Tieši tāpēc pastāv virkne likumu un politisko vadlīniju, kas skar diskriminācijas aizliegumus izglītības, nodarbinātības un sociālās iekļaušanās jomās,” norāda Sabiedrības integrācijas fonda sekretariāta direktore Zaiga Pūce.

Tāpēc studenti, darba devēji, personālvadības speciālisti un citi interesenti ir aicināti uz tiešsaistes diskusiju “Vai dzimums nosaka Tavu darba vietu?”, kas norisināsies šā gada 2.decembrī no plkst. 15.00 līdz 18.00 Sabiedrības integrācijas fonda Facebook lapā un portālā Delfi.lv. Tās laikā dažādu jomu eksperti centīsies rast atbildes uz tādiem jautājumiem kā:

  • Kas ir dzimums, kas – identitāte? Un kā tie izpaužas?
  • Kāda ir šā brīža situācija Latvijā sabiedrības informētībā un nostājā attiecībā uz dzimumiem un identitātēm?
  • Vai sievietes profesionālajā jomā ir tikpat spējīgas kā vīrieši?
  • Kā sievietēm ielauzties tā dēvētajās “vīriešu” profesijās?
  • Vai arī uz vīriešiem tiek izdarīts spiediens attiecībā uz sieviešu ielaišanu noteiktās industrijās?

Sarunā piedalīsies: Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ārste-rezidente bērnu psihiatrijā Lelde Gaspersone, latviešu valodniece un tulkotāja, Ventspils Augstskolas mācību prorektora pienākumu izpildītāja un raidieraksta “Pieturzīmes” autore Aiga Veckalne, Ventspils Augstskolas studente Patrīcija Marta Bērziņa, kā arī “Riga TechGirls” partnerattiecību un komunikācijas vadītāja Laima Bauere. Savukārt to moderēs Kristīne Garklāva – TV3 rīta ziņu programmas vadītāja, žurnāliste un “Pasaules Dabas fonda” vēstnese Latvijā.

Lai pasākuma laikā saņemtu atbildes uz sevi interesējošiem jautājumiem, lūgums tos sūtīt iepriekš uz e-pastu kristina.ilatovska@olsen.lv. Tāpat tiks nodrošināta iespēja uzdot jautājumus Facebook tiešraides komentāru sadaļā un lietotnē Slido.com (kods #6129931).