Darba devējus aicina pieteikties bezmaksas dažādības vadības programmai

2024. gada 28. oktobris

Uzņēmumi, kuru darbiniekus un vadītājus raksturo kultūru, dzimumu, kompetenču, spēju, pieredžu un vecumu dažādība, mēdz būt konkurētspējīgāki, inovatīvāki, ilgtspējīgāki – tā liecina starptautiskā pieredze, prakse un virkne ziņojumu. Taču būtiski ir saprast, ka dažādība organizācijā pati par sevi negarantē izaugsmi. Izaugsmi veicina sekmīga dažādības vadība un dažādības kompetencē balstītas dažādības un iekļaušanas vadības sistēmas. 

Iekļaujoša un piederību veicinoša darba vide, līdztiesīgu un taisnīgu iespēju nodrošināšana un stratēģiska dažādības potenciāla izmantošana ir vitāli svarīga gan privātā, gan publiskā sektora organizācijām. Tāpēc, lai palīdzētu pilnveidot darba devēju zinātību un ekspertīzi dažādības vadības jomā, Sabiedrības integrācijas fonds aicina uzņēmumu un organizāciju pārstāvjus pieteikties īpaši šim mērķim veidotā Kapacitātes celšanas programmā darba devēju ekspertīzei dažādības vadības jomā (turpmāk – Kapacitātes programma).   

“Uzskatu un rīcības apzināšanās un maiņa ir ilgtermiņa process, kas prasa gan vēlmi mainīties, gan aktīvu rīcību. Lai arī pakāpeniski Latvijas darba devēju atvērtība dažādībai palielinās, pētījuma “Dažādības kompass 2023” dati rāda, ka ceļā uz iekļaujošas darba vides izveidi, joprojām saskaramies ar izaicinājumiem, kas saistīti gan ar profesionālo kompetenču attīstību, gan darbinieku dažādības kā organizācijas attīstības resursa apzināšanos,” apliecina SIF Sociālās saliedētības departamenta direktore Alda Sebre. “Tādēļ jāveicina iniciatīvas, kas darba devējiem rada motivāciju veidot savā darba vietā iekļaujošu darba vidi, veicina atvērtību dažādības vadībai un dažādības principu iedzīvināšanai, kā arī dod nepieciešamās zināšanas uzsākt vai turpināt konkrētas aktivitātes situācijas uzlabošanai.”  

Kapacitātes programma norisināsies no 2024. gada oktobra līdz 2025. gada septembrim un to veidos aktivitāšu kopums, kuru mērķis ir palīdzēt darba devējiem ne tikai stiprināt savu kompetenci dažādības vadības jomā, bet arī saņemt praktisku ekspertu atbalstu iekļaujošas darba vides veidošanai un dažādības stratēģiju izstrādei. Programma noritēs trīs posmos: (1) desmit klātienes nodarbību cikls pieredzējušu ekspertu vadībā; (2) organizācijas vajadzībās balstītas dažādības vadības stratēģijas izstrāde vai pilnveide; (3) programmas rezultātu izvērtēšana. 

Programma paredzēta darbiniekiem, kuri atbild par un/vai ievieš personāla vadības, dažādības, ilgtspējas, korporatīvās sociālās atbildības, mārketinga un komunikāciju iniciatīvas un kuriem ir priekšzināšanas vai izpratne par dažādības vadības, ilgtspējas, iekļaujošas darba vides un diskriminācijas novēršanas jautājumiem. Dalībai Kapacitātes programmā tiks apstiprināti 15 dalībnieki. Šogad programmai nevar pieteikties uzņēmumi un organizācijas, kuru pārstāvji 2023. gadā piedalījās SIF organizētajā Mentoru programmā. Pieteikšanās programmai notiek līdz      2024. gada 15. novembrim. Pieteikuma anketa pieejama šeit.   

Programmas dalībnieki iegūs padziļinātu izpratni par dažādības, iekļaušanas, taisnīguma un piederības (turpmāk – DEIB, saīsinājums no angļu valodas – Diversity, Equity, Inclusion and Belonging) jautājumiem un dažādības vadības būtību un praksi. Dalībnieki spēs kvalitatīvi novērtēt savas organizācijas līdzšinējo praksi DEIB un dažādības vadībā (gan dokumentu, gan ieviešanas līmenī), kā arī to attīstīt un pilnveidot, veidojot atbilstošas politikas, stratēģijas, sistēmas un kultūru. 

Kapacitātes programmu īsteno Sabiedrības integrācijas fonds sadarbībā ar PricewaterhouseCoopers SIA. Programmas lektori: 

  • Agnese Cimdiņa – PhD, starptautiski sertificēta dažādības vadības eksperte, PwC Latvija dažādības un iekļaušanas vadītāja un sociālo zinātņu doktore ar ilgstošu pieredzi DEIB un dažādības vadības mācību veidošanā un pasniegšanā, jomas izpētē un konusltēšanā, kā arī stratēģiju izstrādē.  
  • Maija Orbidāne – PwC Latvija vides, sociālās un pārvaldības jomas (ESG) prakses vecākā vadītāja un korporatīvās pārvaldības un kapitāla tirgus eksperte ar vairāk nekā 14 gadu pieredzi biržas sarakstos iekļauto uzņēmumu uzraudzībā, kā arī pieredzi uzņēmumu investoru attiecību veidošanā, tostarp labas pārvaldības principu ieviešanā uzņēmējdarbībā.  
  • Edgars Riņķis – ZAB PricewaterhouseCoopers Legal SIA jurists, kurš specializējas darba tiesisko jautājumu piemērošanā gan līgumtiesiskos jautājumos, gan korporatīvo tiesību projektos privātajā un publiskajā sektorā, tajā skaitā labas korporatīvās pārvaldības principu ieviešanā un dažāda veida reorganizāciju ietvaros.  
  • Signe Jansone-Lapiņa – PricewaterhouseCoopers SIA Personāla vadītāja, kurai ir praktiska pieredze jautājumos, kas saistīti ar sociālo vērtību un saskarsmes normu stiprināšanu darba vidē, organizācijas darba kultūras un iekļaujošas vides veidošanu, atbalsta tīklu veidošanu un vides pieejamību.