Atklāj izstādi, kas veltīta pasakām par darbu

2021. gada 18. jūnijs

Novilkt robežu starp dabu un mājām allaž ir bijis izaicinošs uzdevums teju ikvienam, taču globālā pandēmija to ir būtiski sarežģījusi – 38% strādājošo Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka tā viņu privātās un darba dzīves līdzsvaru ir ietekmējusi negatīvi*. Ar mērķi pievērst šim jautājumam pastiprinātu sabiedrības uzmanību, Atbildīga biznesa nedēļas 2021 ietvaros “Galerijā Centrs” ir atklāta izstāde, kurā ilustrētas septiņas oriģinālas pasakas par darbu.

Šajās pasakās ir atainotas tipiskākās situācijas, kurās darba devēja un darbinieka attiecībās tiek pārkāptas robežas, tostarp virsstundu darbs un mobings, kas korporatīvajā vidē kļūst par aizvien izteiktāku problēmu. Situācijas, kurās teju ikviens spēs atpazīt kā kolēģus, tā arī sevi pašu.

Māksliniece Zane Veldre stāv "Galerijas Centrs" galvenajā ielā pie pasakām par darbu veltītās izstādes galvenā stenda, kurā aprakstīta izstādes ideja. Fonā viņai ir redzami vairāki citi stendi, uz kuriem izvietotas pasakas un to ilustrācijas.

“Jebkuru attiecību, tostarp darba devēju un darba ņēmēju, “veselības” mērs ir to robežas, ko centāmies uzsvērt gan šajās pasakās, gan arī citās Atbildīga biznesa nedēļas aktivitātēs. Globālā pandēmija uzskatāmi parādīja, ka izpratne par šīm robežām gan darba devēju, gan darbinieku pusē mēdz būt ļoti atšķirīga, un to lielā mērā veicināja fakts, ka darbs ienāca mūsu mājās šī vārda vistiešākajā nozīmē. Jo pieredze rāda, ka pateikt darbam “Nē!” oficiālās darba dienas beigās prot tikai retais darbinieks, bet darbinieku vēlmēs un vajadzībās spēj ieklausīties tikai retais darba devējs. Tāpēc dzīvē ne visas pasakas par darbu mēdz būt ar laimīgām beigām,” uzsver Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta vadītāja Dace Helmane.

Izstādē iekļauto pasaku autori ir Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta eksperti, bet to ilustrāciju autore ir māksliniece Zane Veldre. Arī viņas ģimenē privātās un darba dzīves līdzsvars ir aktuāla tēma.

“Manā ģimenē izteikta problēma ir aizrautīga  pārstrādāšanās, tāpēc cenšos skatīties uz šo jautājumu veselīgāk. Man nav svarīgi sakrāt naudu auto vai nopirkt īpašumu un aizbraukt tālā ceļojumā. Tāpat manā dzīvē darbs un privātā dzīve ir diezgan cieši savīta. Mans hobijs ir mans darbs, bet mans darbs ir manu ienākumu avots. Es izbaudu darbu, bet tik pat ļoti es izbaudu brīvdienas un nekā nedarīšanu. Iespējams, tā ir ekskluzīva iespēja šādi dzīvot.  Katram, kurš ir “noracies” darbos, novēlu uzdot sev jautājumu – vai tas patiešām ir tā VĒRTS?” uzsver māksliniece.

Ar visām izstādē iekļautajām pasakām var iepazīties Atbildīga biznesa nedēļas 2021 tīmekļvietnē www.pasakas.incsr.eu, kā arī Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta SoundCloud kanālā https://soundcloud.com/incsr.

Atbildīga biznesa nedēļu ar mērķi veicināt Latvijas korporatīvajā vidē zināšanas un pieprasījumu pēc godīgas, ētiskas un atbildīgas uzņēmējdarbības, organizē Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūts. Šī iniciatīva uzsākta pirms astoņiem gadiem. Šogad tā norisinās laikā no 14. līdz 20.jūnijam. Plašāk – www.pasakas.incsr.eu.

Atbildīgu biznesa nedēļu atbalsta un izpratni par ilgtspējīgu biznesu palīdz veicināt “Eco Baltia vide”, “Latvenergo” un “Swedbank”.

* RSU Darba drošības un vides veselības institūta pētījuma “Dzīve ar COVID-19”: 1.viļņa aptauja īstenota tiešsaistē 2020.gada oktobrī, aptaujājot 1006 strādājošos Latvijas iedzīvotājus, savukārt tā 2.viļņa tiešsaistes aptauja veikta 2021.gada aprīlī, aptaujājot 1027 iedzīvotājus.