10 uzņēmumi iegūst Zelta kategoriju konkursā “Drošākais uzņēmuma autoparks 2020”

2020. gada 02. decembris

Novembra izskaņā tika godināti ikgadējā apdrošināšanas sabiedrības BALTA (PZU grupa) un Satiksmes ministrijas rīkotā konkursa “Drošākais uzņēmuma autoparks 2020” laureāti – organizācijas, kuras ar autoparku saistītos drošības jautājumus neatstāja novārtā arī globālās pandēmijas apstākļos. Šogad Zelta kategorijas apbalvojumu saņēma 10 uzņēmumi, bet kopumā apbalvoti 33 uzņēmumu un valsts un pašvaldību autoparki, kas aktīvi un atbildīgi iesaistās ceļu satiksmes drošības uzlabošanā.

Uz galda stāv trīs konkursa "Drošākais uzņēmuma autoparks 2020" balvas.

Globālā pandēmija ir viesusi daudz izmaiņu teju visās nozarēs. Arī autotransporta nozare šajā ziņā nav izņēmums. Lielai daļai nozares dalībnieku šogad nācās mainīt prioritātes. Ļoti iespējams, ka ne vienai vien organizācijai izpalicis budžets ilgtspējas risinājumiem vai autoparka atjaunošanai. Tādēļ šogad, vērtējot konkursa “Drošākais uzņēmuma autoparks” dalībniekus, žūrija lielāku nozīmi piešķīra jautājumiem, kurus pandēmija autotransporta nozarē izgaismojusi kā prioritārus vai gluži pretēji – atstājusi novārtā.

Laureātu vidū – atbildīgākie no atbildīgajiem

Starp šā gada konkursa laureātiem īpaši izcelti tie, kuri līdztekus rūpēm par transportlīdzekļu tehnisko stāvokli un aprīkojumu ikdienā demonstrējuši risinājumus, kas tika rasti “izdzīvošanai” vai pat izaugsmei krīzes laikā un preventīvai nozares izaicinājumu novēršanai.

“Latvijas uzņēmumiem pieder vairāk nekā 200 000 transportlīdzekļu. Nav šaubu, ka mūsu redzeslokā nonāk uzņēmīgākie un aktīvākie autoparki, kuru īpašnieki apzinās savas stiprās puses. Tieši šie uzņēmumi spēs pārorientēties un tikt cauri krīzei puslīdz “sausām kājām”, jo gadu no gada apliecina, ka ir darītāji, nevis runātāji. Ka ir gatavi izaugsmei. Ka viņiem rūp, kā tiek apsaimniekoti pašu nopelnītie līdzekļi. Šiem uzņēmumiem krīze ir ne tikai izaicinājums, bet arī iespēja, turklāt neatkarīgi no nozares, kurā viņi darbojas,” atklāj Kristaps Liecinieks, konkursa žūrijas priekšsēdētājs un BALTA Transporta produktu un risku parakstīšanas pārvaldes vadītājs.

Konkursa dalībnieki, kā ierasts, tika vērtēti četrās kategorijās. Augstāko jeb Zelta novērtējumu kategorijā “Pasažieru pārvadātāji” saņēma pašvaldības SIA “Ventspils reiss”. Kategorijā “Vietējie (Baltijas valstu) kravu pārvadātāji un speciālā pielietojuma autoparki” tas piešķirts AS “Sadales tīkls”, AS “Delta LV” un SIA “SCHWENK Latvija”. Kategorijā “Starptautiskie kravu pārvadātāji” šo apbalvojumu ieguva SIA “Kurbads un Ko” un SIA “Samskip”, bet kategorijā “Zemāka riska, valsts un pašvaldību autoparki” – AS “Rīgas siltums”, VAS “Latvijas autoceļu uzturētājs”, “Latvenergo” koncerns un AS “Latvijas valsts meži”.

Informācija par visiem konkursa “Drošākais uzņēmuma autoparks 2020” laureātiem pieejama tīmekļvietnē drosakais.lv.

Arī attieksmei pret vides jautājumiem ir nozīme

Globalizācijas ietekmē vides jautājumi nevar tikt risināti tikai tikai valstu līmenī. Tie ir visas sabiedrības, tostarp komersantu, atbildība. Sabiedrības spiediena ietekmē šie jautājumi aizvien biežāk parādās arī uzņēmumu dienas kārtībā. Šī tendence ir novērojama arī autotransporta nozarē, jo nav šaubu, ka CO2 izmeši, ko rada šī nozare, būtiski ietekmē pasaules ekosistēmu.

Mērķis mazināt organizācijas ietekmi uz vidi mūsdienās ir atrodams ne viena vien uzņēmuma biznesa stratēģijā. Tomēr nereti šīs apņemšanās tālāk par stratēģijām nenonāk. Reālas iniciatīvas to ietekmes mazināšanai uz apkārtējo vidi, īsteno vien retais uzņēmums. Tāpēc šogad īpašo Satiksmes ministrijas atzinību saņēma viens no pamanāmākajiem darītājiem – kompānija “Virši-A”.

“Būtiski ir veicināt jaunu dalībnieku piesaisti, kā arī vērtēt autoparku ietekmi uz vidi. Tāpēc šogad Satiksmes ministrijas atzinību veltīsim AS “Virši-A” par ieguldījumu alternatīvo degvielu attīstībā Latvijā,” norāda Satiksmes ministrijas Autosatiksmes departamenta direktors Tālivaldis Vectirāns.

Autoparki kļūst aizvien digitālāki

Vēl viena tendence, ko novērojuši konkursa žūrijas pārstāvji, – attīstoties tehnoloģijām, arī uzņēmumu autoparki kļūst aizvien digitālāki. Mūsdienu transportlīdzekļos uzstādītās sistēmas nodrošina iespēju nolasīt automašīnas tehniskos datus, kas ļauj savlaicīgi pamanīt kļūdas un operatīvi reaģēt, lai tās novērstu. Piemēram, izvairīties no bojātas kravas radītiem zaudējumiem, laikus pamanot novirzes transportlīdzekļa temperatūras kontrolē.

Šīs sistēmas arī nodrošina iespēju objektīvi izvērtēt autovadītāju braukšanas paradumus. Šie šķietami nenozīmie dati ļauj gan samazināt degvielas patēriņu, gan arī pilnveidot vadītāju braukšanas kultūru, tā sekmējot kopējo satiksmes drošību uz Latvijas autoceļiem.

“Organizējot konkursu “Drošākais uzņēmuma autoparks”, mēs redzam, ka gadu no gada pieaug ne tikai autoparku pārvaldītāju atbildības līmenis, bet arī interese izmantot modernus digitālos risinājumus. Brīvroku sistēmas, GPS iekārtas, jaunās paaudzes digitālie tahogrāfi darba un autovadītāju atpūtas laika uzskaitei, WhatsApp, MS Teams, Zoom un citas komunikācijas platformas –  mūsdienīga Latvijas uzņēmuma autoparkā tās jau vairs nav “ekstras”. Tā ir nepieciešamība un atbildīga, ilgtspējīga autoparka standarts,” uzsver Edgars Goldmanis, konkursa “Drošākais uzņēmuma autoparks” žūrijas loceklis un AAS BALTA Transporta produktu Vecākais risku parakstītājs.

_____

Gada balva “Drošākais uzņēmuma autoparks” tika ieviesta 2013. gadā. To organizē apdrošināšanas sabiedrība BALTA sadarbībā ar Satiksmes ministriju – organizācijas, kuras iestājas par sociāli atbildīgiem uzņēmumiem, kuri savā ikdienas darbībā, pārvaldot autoparkus, pierāda, ka tiem patiesi rūp kopējā satiksmes drošība. Tas ietver uzņēmuma iesaisti risku vadībā, cilvēkresursu vadību, uzņēmuma politiku un rīcību attiecībā uz ceļu satiksmes negadījumiem, to uzraudzību un vadību, kā arī autoparku raksturojošo parametru analīzi un tehnisko nodrošinājumu.

Dalība gada balvā uzņēmumu vadītājiem un autoparku atbildīgajiem darbiniekiem dod iespēju iegūt neatkarīgu skatījumu uz autoparka stiprajām pusēm un jomām, kur iespējams pilnveidoties, saņemot individuālu izvērtējumu un ieteikumus autoparku pārvaldīšanas uzlabojumiem nākotnē.

Gada balvu atbalsta un izpratni par ilgtspējīgu un sociāli atbildīgu autoparku pārvaldību palīdz veicināt Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD), SIA “Circle K Latvia”, SIA “SEB līzings”, Latvijas Automoto biedrība (LAMB), SIA “Autonams”, SIA “Moller Auto Lidosta Volkswagen centrs”, biedrība “Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūts” (InCSR), Latvijas Darba devēju konfederācija, Latvijas Pasažieru pārvadātāju asociācija un Latvijas Pašvaldību savienība.